01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlín posiluje podporu podnikání

Podnikatelské inovační centrum, na jehož založení se významně podílelo i statutární město Zlín, si klade za cíl podpořit rozvoj podnikání, podnítit zakládání malých a středních firem a stabilizovat vysokoškoláky ve městě. Zároveň má přilákat další podnikatelské subjekty i zcela nové obory, které zvětší rozmanitost ekonomických aktivit v krajské metropoli a celém okolním regionu.

První představy o dnešní podobě Podnikatelského inovačního centra (PIC) vznikaly už v roce 2003 během tehdejší dlouhodobé diskuse zástupců magistrátu, Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně, Regionální rozvojové agentury Východní Moravy a několika podnikatelských subjektů. Šlo v ní o to, jak posílit součinnost univerzity s podnikateli a jak zároveň ve městě vytvořit lepší podmínky pro vznik a rozvoj nových začínajících firem. Námět na vytvoření PIC byl předložen Radě města Zlína, která rozhodla o realizaci projektu.

POMOHLY PENÍZE Z PHARE

Jak připomněl Ing. Zdeněk Urbanovský, vedoucí oddělení koncepcí Magistrátu města Zlína, k umístění nového prvku městské infrastruktury byla vybrána 23. budova bývalého továrního areálu Svit, předtím Baťových závodů. Žádost o dotaci z programu Phare, kterou město podalo, byla úspěšná a už v červenci 2004 došlo k podpisu smlouvy o dotaci na částku 1,59 milionu eur (podle současného kurzu přibližně 44 mil. Kč), pokrývající 75 % celkových uznatelných nákladů.

Už v prosinci 2006 se do nově zrekonstruované budovy přistěhoval provozovatel PIC - Technologické inovační centrum, s. r. o., Zlín (subjekt, založený Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a Zlínským krajem k podpoře inovačního podnikání v regionu), Regionální rozvojová agentura Východní Moravy, Eurocentrum Zlín i nově vytvořený Plastikářský klastr. Přímo v objektu PIC však budou sídlit i některé další firmy a agentury podporující podnikání - například regionální kancelář agentury CzechInvest, kontaktní místo Vlády ČR - EUROCENTRUM, Regionální podpůrný zdroj, vzdělávací agentura Marlin B & V, s. r. o. aj.

AŽ 50 NOVÝCH MÍST ROČNĚ

V lednu a únoru pak začaly přicházet první firmy a jen letos by tam mělo být vytvořeno 15 nových pracovních míst. Za plného provozu, jakmile PIC bude v plném rozsahu generovat vznik podnikatelských aktivit, však možnost pracovního uplatnění získá až padesát lidí ročně.

"Na vznik Podnikatelského inovačního centra reagují začínající podnikatelé, evidujeme osm vážných zájemců, z toho čtyři již podali žádost o umístění do inkubátoru," říká Ing. Petr Konečný, projektový manažer Technologického inovačního centra. "Očekáváme, že činností PIC bude podpořena tvorba nových pracovních míst a přidané hodnoty s pozitivními synergickými efekty pro region a využije se potenciál výzkumné základny Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, například pro vznik spin-off firem1)."

NE KAŽDÝ DOSTANE ŠANCI

Při umisťování firem do PIC se podle Ing. Petra Konečného preferují obory s vyšší přidanou hodnotou a obory, které mají zázemí v technických oborech Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jsou to zejména technologie zpracování plastů a pryže, zdravotní technika a technologie, obuvnictví a software ve všech uvedených oblastech. Přihlíží se ovšem také ke kvalitě podnikatelského záměru, jeho udržitelnosti a inovativnosti. Důležitým ukazatelem je rovněž budoucí předpoklad tvorby pracovních míst a synergické efekty působení firmy pro region.

"Akce takového rozsahu, jakou je výstavba a provozování PIC, vyžaduje propracovaný systém spolupráce mezi regionálními partnery a kvalitně zpracovanou dokumentaci, a to nejen pokud jde o stavební část. Důležitý je i systém navazujícího provozního projektu. Rozhodně se nám vyplatilo, že jsme zcela nepodlehli pouhému vábení peněz (typu "lze získat peníze, pojďme postavit cokoliv"). Projekt byl postaven na záměru, který zapadá do městské i krajské rozvojové strategie. Společný zájem města, univerzity, kraje a podnikatelů jsou hlavní devízou a hnacím motorem projektu," uzavřel Ing. Petr Konečný z Technologického inovačního centra, s. r. o., Zlín.

Poznámky

1) Prof. Rudolf Haňka, ředitel Centra pro klinickou informatiku University of Cambridge, za podstatu spin-off firem označuje založení nové firmy či organizační jednotky, která výsledek výzkumu bude realizovat, tj. vyrábět nebo provozovat. Je to jedna z možností, jak přenést výzkum do praxe, kdy výzkumná instituce získává možnost, aby se jí vrátily investice, které vložila do výzkumu.

VÁCLAV SENJUK

Proměna budovy číslo 23

Čtyřpodlažní budova č. 23, do níž je zlínské Podnikatelské inovační centrum situováno, byla postavena v roce 1927 a až do roku 1996 sloužila obuvnické výrobě. Podmínkou rekonstrukce bylo zachovat podstatu a charakter baťovských výrobních objektů. Statický stav budovy nedovolil zatěžovat čtvrté podlaží, zbourání však z proporčních a urbanistických důvodů nepřicházelo v úvahu. Proto byl odstraněn celý obvodový plášť čtvrtého podlaží, uvnitř zůstal pouze holý skelet. Vzniklo více než 2450 m2 ploch pro podnikání, byl učiněn první názorný krok k realizaci jednoho z prioritních cílů města - regeneraci a revitalizaci Průmyslového areálu bývalých Baťových závodů. Zlínský magistrát hodlá stavbu přihlásit do soutěže Stavba roku Zlínského kraje.

Evropa a inovační centra

Podnikatelská inovační centra jsou v Evropě známa pod zkratkou BIC (Business Innovation Centre). Typické je pro ně propojení s univerzitami nebo s významnými firmami. V Evropě jsou sdružena do celoevropské sítě European BIC Network se sídlem v Bruselu a 160 plnohodnotnými členy z 21 zemí (dalších 70 jsou přidružení členové). V České republice jsou v současnosti dvě inovační centra vybudována v Praze, po jednom v Brně, Plzni, Ostravě. Nyní k nim přibývá Podnikatelské inovační centrum ve Zlíně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down