Více než 150 měst loni promarnilo šanci zdarma získat profesionálně vypracovanou architektonickou studii na úpravu svých veřejných prostranství. Tuto příležitost městům nabízí veřejná architektonická soutěž o Cenu Petra Parléře British American Tobacco, jejíž 2. ročník byl vyhodnocen koncem ledna.
Ovšem už nyní v březnu organizátor soutěže - Společnost Petra Parléře - osloví další desítky měst a vybídne je, aby do soutěže předaly náměty na úpravy svých veřejných prostranství či budov. Loni takto bylo vyzváno 200 měst, ale jen 34 se do soutěže přihlásilo a zaslalo konkrétní náměty. Nejzajímavější náměty ze 13 měst pak hodnotitelská rada vybrala pro 2. kolo soutěže. Teprve mezi nimi si do soutěže přihlášení architekti volili, aby na ně zpracovali architektonické studie. Všechny studie města obdržela od organizátorů zdarma k dalšímu možnému využití.
Jak upozornil předseda hodnotitelské rady Ing. arch. Ivan Hnízdil, naději na výběr do 2. kola soutěže nemají náměty, omezující se jen na dílčí úpravy veřejných prostor měst, například na přestěhování kašny z jednoho konce náměstí na druhý. Rozměr takových zadání neodpovídá smyslu soutěže, a koneckonců ani výši odměn, které vyhlašovatel soutěže - British American Tobacco (Czech Republic), s. r. o., - věnoval pro vítěze.
Ve 2. ročníku soutěže za svou studii na úpravu náměstí Augustina Němejce v Nepomuku na Plzeňsku obdrželi hlavní cenu Ing. arch. Vladimír Vašut (25 let) a Viktor Vlach (26). Oba připouštějí, že dříve pro ně zcela neznámé město s necelými 3500 obyvateli je nejprve oslovilo svou atmosférou. Tyto sympatické dojmy pak umocnila setkání se starostou Ing. Pavlem Jiranem, ale i s řadou místních občanů. Oba architekti totiž jak na radnici, tak mezi obyvateli města nalezli vstřícnost, kdykoliv průběžně potřebovali různé podklady jako třeba letecké snímky či kopie starých dobových pohlednic, stejně jako informace o nejznámějším místním rodákovi - sv. Janu Nepomuckém.
V Nepomuku už před dvěma roky začali uvažovat o zadání architektonicko-urbanistické studie, podle níž by se mohli řídit při postupné obnově města. Tvarově i výškově značně členité náměstí Augustina Němejce (významný regionální malíř, mj. tvůrce opony plzeňského Divadla J. K. Tyla považované za druhou nejkrásnější v Čechách) však představuje pro autory každé takové studie nesnadný oříšek, a tak město žádný větší zájem o její zpracování neregistrovalo. "Jakmile jsme byli osloveni Společností Petra Parléře, přihlášku jsem hned vyplnil. Žádnou námitku neměl ani nikdo z radních či zastupitelů. A proč také, když soutěž město nic nestojí," říká starosta. Právě příklad Nepomuku naznačuje, jak je důležité, aby i menší města uvažovala o svém urbanisticko-architektonickém rozvoji, a nikoliv jen pro jedno volební období, nýbrž na dlouhá léta dopředu. Zřejmě i absence těchto záměrů způsobuje, že řada oslovených měst na nabídku organizátorů soutěže neodpoví a žádný námět pro architekty nepošle.
Již po naší redakční uzávěrce byla na konec února v Nepomuku naplánována veřejná prezentace architektonické studie, od níž si Viktor Vlach s Vladimírem Vašutem hodně slibovali zejména při diskusi s místními občany. "Svoji úlohu teď vidíme ve vysvětlování, obhajování a hledání dalšího možného postupu," shodli se oba. "Ano, realizace studie by jistě neúměrně zatížila městský rozpočet. Město však určitě může využít různých rozvojových programů. Petr Parléř by byl nepochybně také zapomenut nebýt osvíceného stavebníka, jakým byl Karel IV. Hledali jsme ideální architektonické řešení. Proto jsme teď připraveni hledat i ideální řešení ekonomické."
Také Ing. Pavel Jiran říká: " Možnosti realizace pro mě velmi zajímavé studie určitě existují, jen je nutné začít je hledat. Určitě napřed bude nutná finanční studie, ale také dokonalý průzkum podzemí, ať už se bude týkat pozůstatků po bývalé hornické činnosti, nebo ověření stavu inženýrských sítí. Bez investic do podloží by byl také nesmysl začít s předlážděním náměstí a oříškem se jistě stane i jinak správně navržená demolice nákupního střediska, které je však zatím v poměrně dobrém stavebním stavu a navíc není ve vlastnictví města."
Starosta vzkazuje městům, která budou letos oslovena Společností Petra Parléře: "Máte-li dojem, že vašemu městu ještě něco chybí k tomu, aby bylo krásnější a dokonalejší, pak do soutěže jděte. Třeba právě u vás se objeví takoví nadšení mladí architekti s hlavou plnou nápadů, jací přišli loni k nám do Nepomuku, a navrhnou něco, co jste třeba ani sami netušili, či o čem jste v skrytu duše jen snili. A nebude vás to stát ani korunu!"
Cena Petra Parléře BAT 2004
Hlavní cena: Vladimír Vašut a Viktor Vlach za studii úpravy náměstí v Nepomuku
Dílčí ceny: Bronislav Stratil za studii nového centra v Novém Městě nad Metují; Zbyněk Musil a Lukáš Pecka za studii lesoparku Hrádek v Třebíči; Matěj Hošek za studii humanizace panelového sídliště v Orlové.