01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zná Krásná Lípa recept na klidné soužití s Romy?

Na Šluknovsku poslední dobou sílí sociální napětí a konflikty mezi Romy a »bílou« většinou. Přesto tam jsou sídla, kde se daří problémy zvládat lépe než jinde. Takovým je i Krásná Lípa. Ač leží v těsném sousedství s mnohem problémovějším Rumburkem, patří rovněž mezi tzv. sociálně vyloučené lokality. Krásnou Lípu dal nedávno za příklad i premiér Petr Nečas.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny předseda vlády uvedl, že situace v jednotlivých městech ve Šluknovském výběžku je velmi rozdílná. Podle jeho slov je lépe zvládnuta právě v Krásné Lípě. Premiérův poradce v oblasti lidských práv Roman Joch pak doplnil, že je to proto, že Krásná Lípa nebo blízký Jiříkov dobře spolupracují s Agenturou pro sociální začleňování. »V těchto městech panuje mnohem klidnější situace než v těch, které se spolupráci vyhýbaly nebo z nějakého důvodu na ni nepřistoupily,« řekl Roman Joch.


S ROMY PRACUJE KOMUNITNÍ CENTRUM

Co tedy v Krásné Lípě dělají lépe? Už několik let tam funguje Komunitní centrum, jehož provoz zajišťuje městská příspěvková organizace Kostka, která však působí v celém Šluknovském výběžku ve spolupráci s regionální Agenturou Pondělí a občanským sdružením Cedr. Daří se jí získávat peníze ze státního rozpočtu i z evropských fondů. Největší problém, vysokou nezaměstnanost, která ve městě dosahuje téměř 20 %, však odstranit nemohou. Drtivou většinu nezaměstnaných přitom tvoří právě Romové, kteří jsou obtížně zaměstnatelní pro svou nízkou kvalifikaci.

VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ PRÁCE, VEŘEJNÁ SLUŽBA, REKVALIFIKACE...

»Snažit se snižovat nezaměstnanost je velmi složité, když chybějí vhodné pracovní příležitosti,« přiznává Hana Volfová, ředitelka Kostky Krásná Lípa. Jednou z mála možností pro málo kvalifikované lidi zůstávají veřejně prospěšné práce. Dříve takto město zaměstnávalo i šest desítek lidí, ale poté, co stát na tyto účely radikálně omezil příspěvky, radnice momentálně nabízí jen dvě místa. Jsou financována Úřadem práce v Rumburku, který na každé z nich přispívá 9000 Kč měsíčně; město pak doplácí ze svého dalších nejméně 1800 Kč, přičemž pracovníci pobírají minimální měsíční mzdu ve výši 8000 Kč.

Veřejně prospěšná místa pro dvě osoby zřídila i sama Kostka. Šest žen po návratu z rodičovské dovolené zaměstnala jako asistentky, které pomáhají rodinám pečujícím o osoby se sníženou soběstačností.

Novinkou, která v Krásné Lípě funguje od letošního dubna, je zřízení veřejné služby pro ty, kdo dostávají příspěvky hmotné nouze, jež činí 2020 korun měsíčně. »Pokud odpracují měsíčně 20-30 hodin ve veřejné službě, zvýší se jim příspěvek o 1000-1500 korun,« vysvětluje Hana Volfová.

Letos v červenci zahájila v komunitním centru svoji činnost »Poradna v kostce«, která je financována z Evropského sociálního fondu (ESF). V poradně lze nalézt odborné sociální, finanční a pracovní poradenství. Z ESF je rovněž financován projekt »Mám práci« občanského sdružení Cedr. »Jde o projekt zaměřený na rekvalifikaci uchazečů o zaměstnání a pak na jejich zaměstnání, který probíhá už rok. Už se uskutečnily dva běhy rekvalifikačního kurzu zaměřeného na údržbu veřejné zeleně, kterého se zúčastnilo 22 lidí, z nichž 12 zaměstnalo na půl roku město Krásná Lípa,« podotýká předseda sdružení Cedr Miroslav Řebíček.

»Naší snahou je zavést pro nízkokvalifikované lidi systém prostupného zaměstnávání - nejdříve veřejná služba, pak veřejně prospěšné práce, mezitím rekvalifikace, následně podporované pracovní místo, například v sociální firmě. Cílem je pak vrátit rekvalifikovaného člověka na trh práce,« konstatuje ředitelka Kostky Krásná Lípa. Dodává, že zavedení takového systému je pro snižování nezaměstnanosti klíčové, protože 30 % lidí je dlouhodobě nezaměstnaných a jsou zaměstnatelní jen obtížně.

SPOLUPRÁCE S AGENTUROU PRO SOCIÁLNÍ ZAČLEŇOVÁNÍ

Komunitní centrum v Krásné Lípě se nezabývá jen nezaměstnaností, ale také zajišťováním sociálních služeb, prací s mládeží, volnočasovými aktivitami a vzděláváním. Město rovněž spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách, která v regionu působí.

Agentura podporuje přípravu investičních projektů v oblasti sociálních služeb a pomáhá na ně získat evropské peníze. O finanční prostředky z tohoto zdroje požádalo například občanské sdružení Cedr na rekonstrukci azylového domu v Rumburku, město Česká Kamenice na vybudování nízkoprahového klubu pro děti a mládež a město Krásná Lípa na rekonstrukci domu služeb na komunitní centrum. V tomto případě už bylo vydáno stavební povolení. Po rekonstrukci tam budou kanceláře terénních pracovníků, kteří budou docházet do rodin, klub pro děti i mládež, výtvarná dílna, stejně jako klubovna pro rodiče s malými dětmi.

Už nyní v Komunitním centru Krásná Lípa pomáhají dětem převážně z romských rodin dělat úkoly do školy a s každým dítětem individuálně pracují. Před několika lety byl založen i T-klub pro mládež, který pořádá výlety, sportovní akce, diskotéky a další akce.

»Připraveny jsou další projekty: Ve Šluknově azylový dům pro matky s dětmi, ve Varnsdorfu rekonstrukce Centra sociálních služeb, v Jiříkově nízkoprahový klub pro děti a mládež a v Rumburku azylový dům pro matky s dětmi,« vypočítává ředitelka Kostky Krásná Lípa Hana Volfová s tím, že především noclehárny, azylové domy či ubytovny jsou potřeba jako sůl. Kvalitní sociální práce má však motivovat k získání lepšího bydlení. Rodině, která je schopna hradit nájem, musí nabízet lepší bydlení v jejím vlastním bytě. Pokud však rodina přestane platit nájem, vrací se zpět na ubytovnu.

MĚSTO TĚŽÍ ZE SVÉHO STATUTU SÍDLA NP ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Ani Krásné Lípě se problémy nevyhýbají. Na první pohled je však patrné, že vztahy mezi Romy a většinovou společností nejsou tak vyhrocené jako třeba v Rumburku. Krásná Lípa má také štěstí, že se před 11 lety stala centrem Národního parku České Švýcarsko, díky němuž do města proudí jak štědré dotace z evropských fondů, tak stále více turistů. Štěstí má rovněž na starostu Zbyňka Linharta, který v této funkci působí už třetí funkční období, i na tým lidí, kteří jsou schopni evropské dotace získávat.

Ředitelka Kostky Krásná Lípa velkou naději pro město spatřuje v turistickém ruchu. »Každým rokem ve městě přibývá pracovních míst v tomto segmentu. Sice pomalu, ale věřím, že právě zde leží největší potenciál našeho regionu,« optimisticky uzavírá Hana Volfová.

V Krásné Lípě by u veřejně prospěšných prací přivítali možnost zaměstnat více lidí.

FOTO: AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down