Znak Jihočeského kraje schválený koncem října heraldickým podvýborem Parlamentu ČR tvoří čtvrcený tzv. francouzský štít (též na titulní straně). V prvním poli štítu je český lev. Stříbrná polovina druhého pole s červenou růží se zlatým semeníkem a zelenými kališními lístky pánů z Rožmberka je...
Znak Jihočeského kraje schválený koncem října heraldickým podvýborem Parlamentu ČR tvoří čtvrcený tzv. francouzský štít (též na titulní straně). V prvním poli štítu je český lev. Stříbrná polovina druhého pole s červenou růží se zlatým semeníkem a zelenými kališními lístky pánů z Rožmberka je charakteristická pro převážnou část Jihočeského kraje, poukazuje na jeho bohatou historii a výsadní postavení rožmberského dominia v rámci Českého království.
Modrá polovina se zlatou růží s červeným semeníkem a zelenými kališními lístky pánů z Hradce, příbuzných Rožmberků, reprezentuje ve znaku celou východní část kraje včetně jeho historicky k Moravě patřícího území. Páni z Hradce v této oblasti sehráli historicky stejně důležitou a všestranně kultivující roli jako Rožmberkové ve svém dominiu.
Další pole vyjadřuje geografickou charakteristiku Jihočeského kraje. Zelená barva symbolizuje lesy Šumavy a bohatství kraje vůbec. Zlatá barva tzv. kůlu připomíná pro celou zemi výjimečně významnou Zlatou stezku, stříbrná půle pak na území kraje pramenící řeku Vltavu.
Derivát městského symbolu Českých Budějovic je umístěn ve čtvrtém poli. Vynechán je štítek s českým lvem, čímž je zabráněno duplicitě heraldických figur v souvislosti s prvním polem.
Veřejnou soutěž na zhotovitele symbolů Jihočeského kraje vyhlásila jeho Rada v dubnu 2001. Do její uzávěrky v červnu téhož roku předložilo své návrhy celkem 27 autorů. Odborná porota, zvolená Zastupitelstvem Jihočeského kraje a složená z pěti členů zastupitelstva, jednoho zástupce krajského úřadu a pěti odborníků z řad veřejnosti, posuzovala soutěžní práce ve třech kolech, přičemž do posledního se probojovalo sedm návrhů.
Na základě jejího doporučení Rada Jihočeského kraje rozhodla na svém červencovém zasedání o výsledku soutěže. První místo udělila návrhu českokrumlovského akademického malíře Tomáše Barana, druhé místo návrhu Petra Koláře a třetí místo pak dalšímu návrhu Tomáše Barana.
Zastupitelstvo Jihočeského kraje v září schválilo vítězný návrh Tomáše Barana k detailnímu dopracování a k projednání v Podvýboru pro heraldiku a vexikologii Parlamentu ČR. Ten budoucí znak i prapor Jihočeského kraje schválil v poslední říjnový den.
Ani na jihu Čech se veřejná soutěž neobešla bez připomínek. Odborná porota posoudila sedm zaslaných námitek, stížností i odvolání a konstatovala, že nebyly porušeny podmínky veřejné soutěže, a tudíž nenastal důvod k jejímu zrušení. Došla rovněž k závěru, že oceněné návrhy respektují heraldická pravidla a zároveň zdůraznila, že jediný kompetentní orgán k posouzení oceněných návrhů je Podvýbor pro heraldiku a vexikologii Parlamentu ČR.
V lednu obdržel jihočeský hejtman Jan Zahradník dekret o přidělení znaku a praporu z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václava Klause.
- mp -