01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Znaky krajů

Znaky krajů Krajské znaky se zanedlouho objeví na úředních dokumentech, razítkách i budovách úřadů. Tato symbolika však nemá tradici a někde je její vznik komplikován i dosavadní snahou změnit názvy krajů. Představitelů některých krajů jsme se zeptali na postup při navrhování znaků. [*] Plzeňský...

Znaky krajů

Krajské znaky se zanedlouho objeví na úředních dokumentech, razítkách i budovách úřadů. Tato symbolika však nemá tradici a někde je její vznik komplikován i dosavadní snahou změnit názvy krajů. Představitelů některých krajů jsme se zeptali na postup při navrhování znaků.

[*] Plzeňský kraj

Především bych chtěl předeslat, že náš budoucí znak vnímáme jako trvalé heraldické znamení cti a práva Plzeňského kraje, chceme jím zdůraznit význam Plzeňského kraje a v neposlední řadě jej považujeme za nesmírně důležitý prvek sloužící ke ztotožnění se občanů s Plzeňským krajem.

Proto rada kraje rozhodla o vyhlášení výběrového řízení. Přihlášené návrhy bude posuzovat odborná porota a nejlepší návrhy budou veřejně prezentovány na slavnostním zasedání krajského zastupitelstva dne 3. května 2001.

Je samozřejmé, že soutěžní návrhy musí vycházet z historických podkladů, musí odpovídat heraldickým zásadám a roli při hodnocení sehraje i jejich výtvarné řešení. Doufám, že se nám podaří navrhnout takový znak, který naši občané přijmou za svůj a který získá i přízeň podvýboru pro heraldiku a vexikologii Parlamentu ČR.

Petr Zimmermann,

hejtman

[*] Liberecký kraj

Rada Libereckého kraje se na svém zasedání 6. února seznámila se závěry pracovní komise, která vybrala náměty na znak a prapor kraje.

Celkem se sešlo dvacet námětů, z nichž pracovní komise ve složení radní Ing. Jaroslav Zámečník, CSc., pověřený vedením resortu kultury, tělovýchovy a cestovního ruchu Libereckého kraje, Mgr. Alois Čvančara, ředitel Severočeského muzea v Liberci, a Mgr. Jan Tejkal, odborník na heraldiku, vybrala pět námětů, které byly předloženy radě.

Na základě doporučení pracovní komise rada vzala na vědomí základní podobu budoucího znaku a praporu. Červenomodře čtvrcený štít, v jehož prvním poli je zobrazen český lev, ve druhém poli stříbrné vozové kolo o osmi loukotích (redernovské ze znaku města Liberce).

Třetí pole se bude řešit variabilně v následujících verzích: stříbrný vydutý hrot v modrém poli (Ještěd); v modrém poli stříbrný vydutý hrot s vlnitou patou (znázornění řek, jezer); v modrém poli čtyři jehličnaté stromy vyrůstající ze čtyř návrší; v modrém poli stříbrné břevno, nahoře jehličnatý řez, dole vlnitý řez; v modrém poli stříbrné figury člunku, suknových háčků a poháru.

Prapor by měl být odvozen z vybrané verze návrhu znaku, který rada kraje schválí na svém dalším zasedání.

Barbara Stará-Pradeová,

tisková mluvčí

[*] Pardubický kraj

Přípravou návrhu znaku a praporu Pardubického kraje se zabývala Rada Pardubického kraje na svém zasedání 18. ledna. Radní v první fázi pověřili pracovní skupinu krajských odborníků - heraldiků zpracováním několika alternativ návrhu znaku a praporu kraje.

Ti při svojí práci na návrhu budou respektovat usnesení parlamentního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, které stanovuje kriteria pro udělování znaků a praporů krajům. Tato kriteria byla přijata podvýborem pro heraldiku a vexilologii.

Znak bude čtvrcený, v prvním poli bude historický znak země, k níž náleží většina území kraje, v druhém poli bude znak či klíčový derivát znaku sídelního města, ve třetím poli vykreslení současné nebo tradiční identity kraje a ve čtvrtém poli historický znak země, k níž náleží menší část území kraje.

Prapor bude tvořit znak kraje položený na pruhovaném podkladu. Návrhy by měly být projednány na jednání Rady Pardubického kraje a následně předloženy ke schválení zastupitelstvu, které se sejde 26. dubna. V současné době proto není možné předvídat, jaký konkrétní postup naplnění stanovených kriterií pracovní skupina zvolí.

Roman Línek,

hejtman

[*] Budějovický kraj

Zastupitelstvo kraje přijalo usnesení, jež schvaluje postup při pořízení symbolů kraje. Navrhovaný postup je rozdělen do tří kroků.

V únoru bude vyhlášena anketa pro veřejnost. Došlé návrhy budou vyhodnoceny a tři nejlepší odměněny a zveřejněny v tisku. Smyslem ankety je získání námětů a názorů veřejnosti.

V březnu a dubnu budou osloveni heraldici k podání nabídky na vypracování krajských symbolů včetně představy o podobě znaku kraje. Tyto nabídky budou vyhodnoceny a zastupitelstvo rozhodne o definitivním zpracovateli.

Vybraný heraldik dopracuje definitivní podobu symbolů kraje, předloží ke schválení zastupitelstvu kraje a následně projedná v Poslanecké sněmovně - předpokládá se termín květen, červen 2001. Předpokládáme, že nejpozději na podzim letošního roku by mohlo dojít k předání symbolů předsedou Poslanecké sněmovny našemu kraji.

Robin Schinko,

člen rady kraje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down