01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zóně se vrátil její historický půvab

Hranice v Olomouckém kraji mají bohaté zkušenosti s čerpáním evropských dotací. Finančně náročným projektem tam byla druhá etapa regenerace historického jádra, které je významné nejen kvůli památkám, ale i jako kulturní, společenské a obchodní centrum. Záměrem rekonstrukce bylo proto v této části města zklidnit dopravu, zvýšit turistickou přitažlivost a podpořit rozvoj podnikatelských aktivit.

Město se pyšní bohatou historií. Památky se nacházejí především kolem Masarykova náměstí, kterému dominují pozdně barokní kostel Stětí sv. Jana Křtitele a Stará radnice. Zajímavé jsou tam i měšťanské domy s pozdně gotickými stavebními prvky, podloubí, synagoga a další stavby. Architektonickým skvostem je zejména pozdně renesanční zámek s nádhernými arkádami na nádvoří, současné sídlo městského úřadu.

REGENERACE NA ETAPY

Historické jádro bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou, což umožnilo uskutečnit jeho postupnou a systematickou regeneraci. Její první etapa skončila v roce 2005, kdy byla zrekonstruována plocha Masarykova náměstí. Druhá začala v roce 2008 obnovou Farní ulice a pokračovala ulicí 28. října a Školním náměstím včetně schodiště vedoucího směrem k Bečvě. O rok později město dokončilo opravu Svatoplukovy ulice. Byla to poslední část historického jádra, která vyžadovala komplexní regeneraci.

»Rozbitý asfalt na vozovce jsme nahradili žulovou dlažbou. Rovněž povrch chodníků je z řezané žuly. V ulicích i na Školním náměstí jsme instalovali nový mobiliář a také zeleň prošla zásadními úpravami. Využitím různých dopravních prvků došlo v městské památkové zóně ke zklidnění dopravy, a to bez toho, abychom museli omezit drobné podnikatelské aktivity,« popisuje úpravy starosta Hranic Mgr. Miroslav Wildner.

Zásadní problémy se při realizaci projektu nevyskytly. »Pouze nás mrzelo, že část nově vysazené zeleně téměř okamžitě zmizela,« dodává starosta.

Druhá etapa regenerace historického jádra stála téměř 39 milionů korun, z toho 85 % prostředků poskytl ROP Střední Morava. »Žádost jme podávali na začátku roku 2008 a na konci roku 2009 jsme dostali peníze. Některé části stavby jsme vysoutěžili dokonce levněji, než byly původní předpoklady při přiznávání dotace. Pokud bychom se ale nyní pustili do projektu s tak vysokou finanční účastí města, určitě bychom využili tzv. modifikovanou platbu, kterou nabízí od letoška úřad regionální rady. Nový způsob proplácení dotace snižuje požadavky na zajištění vlastních zdrojů při financování projektu. Zvláště v době ekonomické krize je to pro města velmi výhodné,« vysvětloval Mgr. Miroslav Wildner.

Nejzajímavější architektonické památky Hranic propojuje naučná turistická trasa s patnácti zastaveními doplněnými informačními panely, které v češtině a angličtině popisují historii staveb a lokalit. Je to projekt Za krásami městské památkové zóny Hranice, který rovněž spolufinancovala EU. Celkové náklady na jeho realizaci dosáhly 2,8 milionu korun, z toho více než polovinu uhradil ROP Střední Morava. Součástí projektu je zpřístupnění věže Staré radnice, odkud je nádherný výhled na město a jeho okolí. Stačí jen zdolat 108 schodů...

STÁLE JE ČEMU SE UČIT

»V současné době uskutečňujeme či připravujeme další projekty. Máme přislíbenou podporu na zřízení azylového domu pro osamělé rodiče s dětmi ve Slavíči. Letos bychom rádi uzavřeli smlouvu o poskytnutí dotace a v příštím roce bychom akci uskutečnili. Dále je to projekt rekonstrukce parku Sady Čs. legií či Integrovaný plán města Hranice atd.,« uvádí Mgr. Miroslav Wildner. »I když máme bohaté zkušeností s projektovými žádostmi a projektovými záměry, stále je čemu se učit. Pořád se setkáváme s novými věcmi, požadavky, metodikami. Odradit se tím ale nenecháme,« dodává.

ROP: NOVINKY LETOŠNÍHO ROKU

ROP Střední Morava má v letech 2007-2013 k dispozici celkem 18,2 miliardy korun. Úřad regionální rady již poslal na účty příjemců dotací v krajích Olomoucký a Zlínský 5,2 miliardy korun. Dosud bylo předloženo 1261 projektů za 19,6 miliardy korun, schváleno jich bylo 552 za 10,1 miliardy korun a dokončeno 286 v hodnotě zhruba 3,8 miliardy korun. Většinou jde o investiční akce s důrazem na rozvojový potenciál obou krajů.

Vedle již zminěného modelu modifikovaných plateb jsou v regionu soudržnosti Střední Morava zcela čerstvou novinkou takzvané koncepty, nový model administrace projektů. Týká se to měst nad 5000 obyvatel, která mohou zpracovávat koncepty v rámci aktuální výzvy č. 20 v podoblasti podpory 2.2.9 Integrovaný plán pro města nad 5000 obyvatel (alokace 200 mil. Kč) a 2.2.10 Integrovaný plán konverze zóny (500 mil. Kč).

»Vyhlášený finanční rámec konceptů však neumožní naplnit velká očekávání žadatelů. Při minimální hranici 100 mil. Kč pro 2.2.9 a 300 mil. Kč pro 2.2.10 (při maximální výši dotace 500 mil. Kč) na jeden koncept, to může ve skutečnosti znamenat jenom 2-3 podpořené koncepty. Je to v rozporu s plány žadatelů, kteří v konceptech vidí možnost spojit dva a více projektů, což považují za splnění podmínky komplexního řešení území formou časově a obsahově provázaných projektů,« vysvětluje Mgr. Renata Škrobálková, tisková mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava.

Jak dále zůrazňuje, synergie financovaných projektů v rámci jednoho konceptu spolu s územní celistvostí je základní podmínkou. Tomu ale musí odpovídat strategie přístupu k řešení, která je v mnoha směrech velmi flexibilní. Žadatel může u předkládaného řešení zkombinovat různé projekty, ba i různé předkladatele projektů. »Před zpracováním konceptu však doporučuji, aby svůj záměr nejdříve konzultoval s pracovníky odboru řízení projektů v Olomouci nebo ve Zlíně,« uzavřela mluvčí.

Ve druhé etapě regenerace prošly proměnou také chodníky v ulicích historického jádra města.

Město Hranice se pyšní bohatou historií a památkami soustředěnými především v městské památkové zóně, které dominují kostel Stětí sv. Jana Křtitele a Stará radnice.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down