01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpětný odběr EEZ v palbě. Proč?

Ostré výhrady vůči tiskové zprávě Nadačního fondu proti korupci (NFPK) z 15. 3. vyjádřilo Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů (CECED CZ). Považuje ji za očerňující a poškozující dobré jméno svých členských a zároveň zakladatelských společností provozovatele KS zpětného odběru EEZ -...

Ostré výhrady vůči tiskové zprávě Nadačního fondu proti korupci (NFPK) z 15. 3. vyjádřilo Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů (CECED CZ). Považuje ji za očerňující a poškozující dobré jméno svých členských a zároveň zakladatelských společností provozovatele KS zpětného odběru EEZ - společnosti ELEKTROWIN a. s.

NFPK tvrdí, že na trhu s elektroodpadem vznikl s požehnáním státu monopol, který Ministerstvo životního prostředí chce ještě utužit. Chystá totiž nový zákon o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností, »v němž má být ustanovení, že elektroodpad musí procházet pouze přes vybrané firmy. Hrozí tak, že tunel na miliardy z veřejných prostředků bude pokračovat.« NFPK za tyto vybrané firmy označuje společnosti ELEKTROWIN, ASEKOL, EKOLAMP, REMA Systém a Retela a soudí, že za nimi stojí někteří lidé na MŽP, ČIŽP, SMO ČR a někteří poslanci (hlavně ODS a ČSSD).


CECED CZ však kontruje tím, že evropská legislativa, a pak zcela shodně i legislativa ČR již v roce 2005 uložila výrobcům elektrospotřebičů zpětně odebrat a recyklovat po ukončení životnosti výrobky, které uvádějí na trh, přičemž jsou povinni postarat se i o výrobky, které již mezi spotřebiteli jsou, tedy o tzv. historická elektrozařízení. »ELEKTROWIN je zásadně neziskovou společností s jasně specifikovaným a kontrolovaným zadáním činnosti. Za její chod a fungování jsou přímo odpovědny všechny zakladatelské společnosti a jejich nejvyšší představitelé. Je zcela nepředstavitelné a nemožné, aby tyto společnosti byly účastny byť jediného aktu, z něhož jsou obviňovány v tiskové zprávě NFPK,« prohlašuje CECED CZ. Jeho prezident Norbert Furin už představitelům NFPK nabídl setkání, na němž by jim výrobci podali komplexní, kvalifikované a nezkreslené informace o zpětném odběru EEZ.

Nezisková společnost ASEKOL i letos udělí granty projektům na zlepšení efektivity sběru EEZ. Od roku 2008 mezi 149 takových projektů rozdělila téměř 11 mil. Kč.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down