01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvyšuje šance matkám s dětmi

Díky finanční podpoře z Evropského sociálního fondu a Ministerstva práce a sociálních věcí mají šanci uspět se žádostí o dotace nejen velké projekty administrované z metropole nebo velkých měst, ale i malá nezávislá sdružení, jejichž působnost je regionální a která sídlí v malých obcích.

Jedním takovým příkladem je občanské sdružení Přemyslovy Čechy, jehož členové se zabývají tvorbou regionálních rozvojových dokumentů, analýz a sociologických šetření týkajících se měst a obcí ve středočeském regionu. Členové sdružení tedy znají slabé i silné stránky regionu i celou řadu tamních klíčových témat.

JDE O LEPŠÍ INFOMOVANOST

K nim patří rovněž problematika míry uplatnění žen, především matek, na pracovním trhu a celý okruh dalších otázek spojených s tímto tématem. Jedním z řešení je zvýšit jejich informovanost o možnostech svého uplatnění či rekvalifikace a zároveň poskytnout platformu pro setkávání žen s odborníky i mezi sebou navzájem. Občanské sdružení Přemyslovy Čechy na základě analýzy dané situace vypracovalo projekt s názvem Internetové centrum pro matku a dítě, který získal dotaci z Evropského sociálního fondu a od ledna 2006 se už uskutečňuje.

Celý projekt je řízen z kanceláře v obci Úholičky v okrese Praha-západ, svou pobočku má i v Kladně. Na internetovou poradnu (www.stredoceska.cz) se však mohou zájemkyně obrátit z celé republiky.

OSOBNĚ I PŘES INTERNET

Hlavní aktivitou projektu je odborné poradenství pro matky s dětmi při řešení jejich problémů s uplatněním na trhu práce či při řešení životních situací. Toto poradenství funguje jak na internetové, tak osobní bázi. Internetová poradna nejenže dává možnost přímého dotazu a zveřejňuje i odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy. Ale lze tam nalézt také kontakty na rekvalifikační kursy, nabídku volných míst, hodnocení mateřských škol atd. Osobní poradna je otevřena v úterý a ve čtvrtek od 11 do 16 hodin v kanceláři vedení projektu v obci Úholičky. Projekt počítá i s pořádáním seminářů na téma orientace na pracovním trhu. Vzhledem k tomu, že partnery projektu jsou Úřad práce v Kladně a Regionální rozvojová agentura Střední Čechy, semináře mají zaručenu odpovídající odbornost.

V rámci projektu se zpracovává i řada sociologických studií na dané téma. Jejich výsledky budou ve stručné formě jednak uveřejněny na webové stránce www.stredoceska.cz, jednak předány jako podkladové studie partnerům projektu a Ministerstvu práce a sociálních věcí.

Celý projekt vznikal již v průběhu roku 2003 a ve finalizované podobě byl podán do prvního kola výzvy Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů (OP RLZ), opatření 2.2 - Rovné příležitosti pro ženy a muže na trhu práce, který je podporován z Evropského sociálního fondu (ESF).

ZÁLOHOVÉ PLATBY VÝHODOU

Projekty podporované ESF mohou získat až stoprocentní finanční podporu. Proto je mohou realizovat i neziskové organizace - a díky možnostem zálohových plateb jsou pak schopny (při řádném plánování finančních toků) "ustát" i velmi obtížné samotné financování realizace. Právě financování bývá spolu s náležitým zajištěním správné administrace projektu nejsložitějším momentem realizace. Důležité je i správné nastavení kvantifikovaných monitorovacích ukazatelů, k jejichž splnění se žadatel podpisem smlouvy s řídícím orgánem zaváže.

Podcenit se ovšem nesmí ani kvalitní propagace cílů, průběhu a výsledků projektu. Ta je úzce provázána s adekvátním oslovením cílových skupin a zajištěním jejich zájmu o zapojení se do aktivit projektu. Pro management projektů tohoto druhu nebývá snadné prodrat se všemi administrativními a finančními překážkami. Tu nejlepší odměnu však pro management představují pozitivní výstupy z uskutečněného projektu, to nejdůležitější v naší moderní společnosti - sebevědomější lidé a rozvoj jejich znalostního a sociálního zázemí.

PAVLA ŘEHOŘOVÁ
manažerka projektu

Internetové centrum pro matku a dítě

Projekt Internetového centra pro matku a dítě (ICMD) za spolufinancování evropskými fondy a MPSV uskutečňuje občanské sdružení Přemyslovské Čechy spolu s partnery - Regionální rozvojovou agenturou Střední Čechy a Úřadem práce Kladno na území okresů Kladno a Praha-západ, projekt zasahuje i na Mělnicko. Projekt pomáhá ženám s dětmi lépe se orientovat při vyhledávání možností na trhu práce, dále poskytne analýzy trhu práce z hlediska rovných příležitostí a strategie pro odstraňování projevů diskriminace na trhu práce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down