Ve třiatřiceti obcích včera zvolili svá nová zastupitelstva

V celkem třiceti třech obcích na území všech krajů s výjimkou Prahy včera, v sobotu 25. března, rozhodli voliči o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů tam klesl pod zákonem stanovený počet nebo se tam zvolená zastupitelstva rozpadla. O 223 mandátů usilovalo 601 platných kandidátů.

Obce, ve kterých volby v sobotu proběhly, územně přísluší do 13 krajů. Nejvíce z nich náleží do kraje Středočeského (8 obcí) a Kraje Vysočina (6 obcí). Po třech obcích spadá do krajů Jihočeského, Plzeňského a Ústeckého a po dvou do krajů Olomouckého a Zlínského. V ostatních šesti krajích se nové volby uskutečnily vždy pouze v jedné tamní obci.

„Nové či opakované volby do obecních zastupitelstev se letos konaly již potřetí, nicméně tyto patřily vzhledem k územnímu rozsahu i počtu 33 obcí k největším. Historicky podobná situace nastala v březnu 2019, kdy se nové volby konaly v 31 obcích či v březnu 2015, kdy se volila nová zastupitelstva dokonce ve 41 obcích,“ upozorňuje Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Celková volební účast činila 70,24 % a vůbec nejvyšší zájem o volby zaznamenali v obci Hradiště na Rokycansku, kde účast dosáhla 97,30 %. Naopak nejnižší účast byla zaznamenána v obci Lhánice na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 % oprávněných voličů. Mandát v nových volbách získalo 90 žen a 132 mužů. Průměrný věk zvolených zastupitelů je 45,7 let. Nejstaršímu zvolenému je 74 let, nejmladšímu 23 let.

Poslední okrsek byl zpracován v neděli 26. března ve 01:22 hodin. V pondělí výsledky hlasování projedná Státní volební komise a po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.*

/zr/

Na snímku: Památník svým občanům, kteří padli v 1. světové válce, zrevitalizovali v obci Hradiště na Strakonicku při příležitosti 100. výročí založení republiky. V této obci byla včera zaznamenána nejvyšší volební účast, když ze 37 oprávněných voličů se jich k volbám dostavilo 36. Foto: web obce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down