Ve středu 9. ledna 2019 vydal Obvodní báňský úřad Brno rozhodnutí, a umožnil tak těžbu štěrků mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem v blízkosti prameniště pitné vody pro přibližně 140 tisíc lidí. Tamní zásoby pitné vody se tímto krokem dostávají do značného ohrožení.
"Jako senátorka Hodonínska jsem se starosty mého obvodu připravena chránit naši pitnou vodu a ve spolupráci s vodárenskou společností podat odvolání ke stanovení dobývacího prostoru," uvedla k rozhodnutí Obvodního báňského úřadu Brno senátorka Anna Hubáčková /KDU-ČSL a nezávislí/. Upřesnila, že společně se starosty je připravena bránit se pomocí žaloby. "Nechrání–li nás stát, musíme bojovat sami," dodala senátorka.
S těžbou nesouhlasí celý region. Jasně to vyjádřili občané peticí, která byla projednána Senátem Parlamentu ČR s nesouhlasným stanoviskem. Těžbu jako velmi rizikovou vyhodnotilo několik odborných posudků. Ministerstvo životního prostředí nevyhovělo žádostem o přehodnocení kladného stanoviska EIA z roku 2015, nebralo ohled například na klimatické změny a sucho, jehož projevy jsou výrazné na celém území ČR (nejen v regionu Hodonínsko).
"Jak je tedy Ministerstvo životního prostředí připraveno chránit vodu? Jak nás chce přesvědčit, že jejich 58 podmínek z procesu EIA bude dodrženo, když samo nerespektuje ani stanovisko své odborné organizace, a to České geologické služby?" vznesla otázku Anna Hubáčková. Podle ní totiž doposud neproběhla ani veřejná oponentura posudků, kterou doporučila horní parlamentní komora ve svém usnesení k uvedené petici.
Moderní obec na otazníky kolem zamýšlené těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu upozornila již například loni v srpnu, viz: https://moderniobec.cz/spor-o-tezbu-sterkopisku-u-uherskeho-ostrohu-nabira-obratky-bude-ohrozeno-prameniste-pitne-vody-pro-140-tisic-lidi/.*
/zr/
K foto:
Zástupci obcí ohrožených zamýšlenou těžbou štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem upozorňovali na problém zákonodárce i na veřejném slyšení v horní parlamentní komoře
Foto: archiv