V druhé polovině března započal v Městské části Praha 12 projekt s názvem Květnaté louky. Ty povedou od ulice Lhotecká podél Hasovy k ulici Levského. Na základě založení květnatých luk dochází k rozšíření kvality porostů, což je důležité nejen pro hmyz, ale i pro ostatní živočichy. Biokoridory zásadně ovlivňují i to, co se děje v půdě. Dochází tím ke zlepšování biodiverzity v daném místě.
„Pro realizaci tohoto dlouhodobého projektu jsme se rozhodli na základě studie od experta České zemědělské univerzity. I když se jedná o běh na dlouhou trať, jehož výsledek můžeme očekávat až v roce 2027, pevně věříme, že bude mít u občanů úspěch a budeme moci louky založit i v dalších lokalitách na Praze 12,“ uvádí Vojtěch Mikoláš, místostarosta MČ Praha 12.
Pro osev se používá speciální osivo, které pochází z nedaleké přírodní památky V Hrobech. Jde o druhově pestrou, původní regionální směs, díky čemuž mohou dané rostliny využít plně svého potenciálu a rozšířit kvalitu trávníků nejen pro hmyz, ale i pro ostatní živočichy. Druhová pestrost poté umožňuje krajině fungovat lépe a být domovem pro řadu živočichů, pro něž se stala nehostinnou. Přínosem lučních porostů je v porovnání s běžným parkovým trávníkem odolnost proti suchu a větší schopnost zachytit dešťovou vodu.
Péče o louky
Květnaté louky se musí pravidelně sekat, aby v nich mohly vycházet rostliny, které je v nich žádoucí udržet. V tomto případě se bude jednat o tzv. selektivní sekání, spočívající v postupním sečení ploch, aby se jednotlivé rostliny i živočichové mohli přemisťovat a nedocházelo tak ke snižování druhové rozmanitosti.
Jedná o dlouhodobý projekt, jehož výsledek nebude vidět během pár měsíců. Kvalita a výsledek se budou vyvíjet v čase. Aby mohly rostliny kvést, potřebují nejdříve zesílit, nejlepší sezona se dá očekávat až v roce 2027. A co bude do té doby? Ve spolupráci s občany Prahy 12 se plánuje vznik naučné stezky, která má být realizována v roce 2025.*
/tz/
Foto: Ivan Sklenář