Chybějí nám motivační prvky k rozvoji. Digitalizace stavebního řízení měla být lépe připravena, říká předseda Svazu měst a obcí František Lukl

Na dnešní tiskové konferenci Svazu měst a obcí ČR v Praze se hovořilo ke dvěma klíčovým bodům, které se zásadně týkají fungování a rozvoje územních samosprávných celků. Byl to jak návrh SMO ČR na úpravy rozpočtového určení daní pro města a obce, ale také aktuální problémy spojené s digitalizací stavebního řízení, která má výrazně negativní dopady na práci stavebních úřadů.

Tibor Švec, starosta obce Vestec u Prahy a předseda Výboru dobrovolných svazků obcí SMO ČR, zástupcům médií prezentoval návrh na úpravu stávajícího rozpočtového určení daní (RUD), jehož cílem je vytvořit motivační prvky pro města a obce k podpoře hospodářského rozvoje.

Současné nastavení RUD podle Tibora Švece k tomu municipalitám neposkytuje dostatečnou finanční motivaci. Tibor Švec to doložil na faktu, že v rámci RUD z daně z příjmu jednoho zaměstnance s průměrnou mzdou získávají obce pouze 704 Kč ročně. Nový návrh by měl zajistit, aby všechny obce obdržely minimálně stejnou absolutní výši výnosů ze sdílených daní, přičemž by se zvýšil jejich podíl na dani z příjmu fyzických osob ze současných 1,5 % na 10 %.

Návrhy změn v RUD zahrnují i úpravy koeficientů pro obce nad 30 tisíc obyvatel, což má být krokem ke spravedlivějšímu rozdělení výnosu sdílených daní v rámci RUD​.

Digitalizace stavebního řízení

Výzvy a problémy. Digitalizace stavebního řízení, spuštěná 1. července 2024, přináší značné komplikace. Například Městský úřad ve Vsetíně již uvedl, že nový Informační systém stavebního řízení (ISSŘ) byl spuštěn bez řádného zkušebního provozu a s nedostatečnou integrací s dalšími klíčovými systémy. Tento stav výrazně zvyšuje pracnost a časovou náročnost úředníků, systém vykazuje řadu nedostatků a nejasností v terminologii, což ztěžuje jeho praktické použití. V důsledku toho se objevily problémy, jako je nemožnost korektně spravovat podání či absence nutných funkcí, které jsou nezbytné pro zákonný výkon správních činností​.

Reakce a doporučení. Předseda SMO ČR František Lukl vyzval Ministerstvo pro místní rozvoj k urgentnímu řešení této situace, aby byla zajištěna funkčnost a uživatelská přívětivost systému. V opačném případě by mohlo dojít k vážným problémům v oblasti stavební správy, což by mělo negativní dopady na občany i na rozvoj měst a obcí​.

Svaz měst a obcí ČR pokračuje v aktivním dialogu s vládními institucemi, aby zajistil efektivní a spravedlivé fungování veřejné správy. Další kroky budou záviset na reakcích zodpovědných orgánů a úspěšnosti implementace navrhovaných změn.

Na téma rozpočtového určení daní, stejně jako o problémech s digitalizací stavebního řízení jsme nedávno informovali například zde: https://moderniobec.cz/ceske-obce-profituji-z-vyrobnich-zavodu-na-svem-uzemi-mene-nez-v-nemecku-i-rakousku-na-vine-je-nastaveni-rozpoctoveho-urceni-dani-rika-studie/, zde: https://moderniobec.cz/vlada-schvalila-navrh-novely-zakona-o-rozpoctovem-urceni-dani-ten-nyni-miri-do-poslanecke-snemovny/ a zde: https://moderniobec.cz/novy-stavebni-zakon-zacal-platit-i-pro-bezne-stavby-zkrati-povolovaci-procesy-a-zlevni-vystavbu-zazniva-vsak-i-kritika-zatim-ne-zcela-funkcniho-digitalniho-stavebniho-rizeni/ .

/tz/

Na snímku z dnešní tiskové konference: Záběr na zástupce Svazu měst a obcí ČR a Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR (zleva): starosta obce Vestec u Prahy a předseda Výboru dobrovolných svazků obcí SMO ČR Tibor Švec, místopředseda SMO ČR a primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek, předseda SMO ČR a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje František Lukl a předseda STMOÚ ČR Jan Holický. Foto: archiv SMO ČR*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down