Dvojpodlažní budova MŠ Kamarád v ulici Teplého v Pardubicích se rozrůstá o čtyři nové třídy, každá pro dvacet pět dětí. Součástí úprav je také rekonstrukce šaten, skladů, umýváren a zázemí pro pedagogy. Navýšení počtu dětí si žádá také větší kuchyň, která je čerstvě v provozu. Přístavbou prochází takéMŠ v Dražkovicích, na jejíž rozšíření se dohodlo město s obcemi Staré Jesenčany a Dubany.
„Přístavba nového objektu pro 100 pardubických dětí od dvou let ze třetího školského spádového obvodu se nachází na východní části pozemku a navazuje právě na rozšířenou kuchyň, která má i kompletně nové a špičkové gastrovybavení,“ informoval Jakub Rychtecký, 1. náměstek primátora Pardubic zodpovědný za školství a rozpočet.
Rozšíření MŠ Kamarád na sídlišti Dukla bylo nutné - třetí školský obvod se co do počtu obyvatel rozrostl a v lokalitě se počítá s další výstavbou. „Touto strategickou školskou investicí za téměř 85 milionů korun navyšujeme kapacity pro rodiny bydlící od Opočínku přes Svítkov, Duklu, Višňovku po S. K. Neumanna či Nové Jesenčany. Všichni děláme vše pro to, aby nových sto míst bylo připraveno pro děti již pro školní rok 2025/2026,,“ řekl Jakub Rychtecký. Více než 65,5 milionu korun na rekonstrukci činí dotace, kterou bude město prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace čerpat z IROP.
Součástí investice je i úprava zahrady, venkovní prostor bude v další fázi obohacen o modulární buňky pro skladování hraček, lezeckou stěnu a kreslící tabuli. Před školkou rovněž vznikne prostor pro kryté stání jízdních kol a výrazně se zlepší bezpečnost při parkování zajištěním nového vjezdu a výjezdu.
Stavební ruch začíná také v MŠ zřizované městem v Dražkovicích, kde město ve spolupráci s Dubany a Starými Jesenčany přistavuje jednu třídu. „Současná kapacita školky je 39 dětí. Investiční náklady na přístavbu o novou třídu s kapacitou 25 míst, řešení požární bezpečnosti a doplnění zázemí zahrady o nové prvky činí 13,056 milionu korun," shrnul Jakub Rychtecký.
Přístavba MŠ je výhodná pro město i obce Staré Jesenčany a Dubany. Zřizovatelem školy jsou a budou Pardubice. Město se s obcemi dohodlo na vytvoření společného spádového školského obvodu. Fakticky to znamená, že dubanské a jesenčanské děti s trvalým pobytem ve svých obcích budou mít tuto školku určenou pro podávání přihlášek u zápisu a nebudou mít důvod hlásit se do jiných pardubických MŠ.
„Pokud bychom novou mateřskou školku stavěli sami, znamenalo by to výrazně vyšší investiční náklady. Například by bylo nutné vybudovat novou kuchyň a další zázemí. Shánět ředitelku a pedagogický i nepedagogický personál. Díky smlouvě však máme zajištěno minimálně deset let provozu jedné třídy pro naše občany s možností prodloužení,“ komentovala Iva Kučerová, starostka Duban. V případě základních škol má město smlouvu uzavřenou smlouvu se 14 obcemi, v případě mateřských škol se jedná o první příklad takové spádové spolupráce.*
/tz/