Mateřská škola v pardubických Dražkovicích se dočká přístavby ve spolupráci s okolními obcemi

Zastupitelé města Pardubic ale i obcí Staré Jesenčany a Dubany schválili smlouvu o spolupráci, díky které se dražkovická mateřská škola rozroste o novou přístavbu. Mateřinka bude schopna pojmout o 25 dětí víc, což pomůže dvěma zmíněným obcím.

„Jdeme cestou spolupráce. Přístavba naší mateřské školy o jednu plnohodnotnou třídu v Dražkovicích, kterou by město s ohledem na umístění školky na kraji města nepotřebovalo pro naše rodiče, umožní vytvoření prvního společného spádového obvodu v předškolním vzdělávání na území města a bude prospěšná pro všechny tři obce. Je to ekonomicky i časově nejvýhodnější a nejrychlejší varianta z pohledu investičních i provozních nákladů,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký s tím, že vedle toho má město pro pardubické rodiče již zažádáno o stavební povolení u přístavby mateřské školy v ulici Teplého, a to o sto míst.

Smlouva o spolupráci o navýšení kapacity MŠ Dražkovice, jejímž zřizovatelem je statutární město Pardubice, o jednu třídu upravuje jak financování přístavby, která bude navazovat na současnou budovu, ale i budoucí provoz třídy školky. „Pokud bychom se měli pouštět do výstavby nové mateřské školky samostatně, bavili bychom se o mnohem vyšší investiční částce, například by se musela budovat nová kuchyň a podobně. Ve smlouvě máme navíc garance minimálně deseti let provozu třídy pro naše občany s možnou opcí. Chtěla bych poděkovat městu Pardubice za vstřícný přístup,“ informovala po schválení v zastupitelstvu obce Dubany starostka Iva Kučerová.

Tato přístavba bude obsahovat novou třídu, kuchyňku, šatnu pro děti a personál a také sociální zařízení. Zároveň se vybuduje nové požární schodiště a také nové hřiště pro děti, protože na místě toho starého vyroste přístavba. „Větší část stavby – jejíž předpokládaná cena podle návrhu stavby činí 5 500 000 Kč bez DPH – cca 80 procent zafinancují obce Dubany a Staré Jesenčany, zbytek město Pardubice. Obce Dubany a Staré Jesenčany budou hradit výdaje, které se pojí s provozem MŠ Dražkovice pro 25 dětí, a to i v případě, že se tato kapacita nenaplní a rozsah bude menší, stejně jako je tomu ze stany města v případě tříd pro pardubické děti,“ objasnil Jakub Rychtecký. Stejným poměrem je zajištěno i financování všech stupňů projektové dokumentace potřebných pro zahájení výstavby.

„Chtěli jsme garanci kvalitního předškolního vzdělávání pro naše děti, proto jsme spojili síly s obcí Dubany a Pardubicemi. Těžko bychom při naší velikosti z vlastních prostředků zvládli postavit a provozovat školku samostatně. Dražkovická školka je hezká a pro naše rodiče, kteří dojíždějí za prací do Pardubic, svou polohou a vzdáleností od Starých Jesenčan i výhodně umístěna. Podle smlouvy budeme přizváni i ke všem výběrovým řízením, přejeme si, aby nová třída stála co nejdříve,“ doplnil starosta Starých Jesenčan Jiří Koutský.

Nová přístavba by mohla dětem sloužit už od školního roku 2024/25.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down