Správci městských lesů vytvořili v Plzni na Valše ve spolupráci s místními novou stezku. Nachází se v městském lese mezi Valchou a Bory. Přes kilometr dlouhá stezka má sedm zastavení a je vyznačena směrovkami.
„V elektronické době je čím dál důležitější vést děti k pozitivnímu vztahu k přírodě. Když se přitom o ní ještě něco dozvědí, je taková novinka užitečná dvojnásob,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí. „V této lokalitě vzniklo mnoho bytů, v nichž žijí hlavně mladí. Právě ti přišli s nápadem vytvořit tuto stezku pro děti,“ doplnil Pavel Šrámek, první místostarosta městského obvodu Plzeň 3, pod který Valcha patří.
Iniciativa k naučné stezce pro děti vzešla od rodin s dětmi. „Původně tu bývala takzvaná Pohádková stezka s dřevěnými prvky, které bylo nutné opravovat. Po čase ale byly v takovém stavu, že nezískaly certifikát bezpečnosti. Hledali jsme cestu, jak vybudovat stezku novou,“ sdělila plzeňská zastupitelka Libuše Hubáčková. „Trasu jsme si společně s paní Hubáčkovou prošli, vytipovali vhodné prvky i jejich umístění,“ poznamenal Milan Sekáč, vedoucí Oddělení lesního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.
Zajíčkova lesní stezka v Plzni je 1,2 kilometru dlouhá a vede po lesních cestách. Je nenáročná a vhodná i pro terénní kočárky. Má 7 zastavení. Děti se na nich hravou formou dozvědí informace o lesní zvěři i ptácích. Seznámí se i s běžnými stopami, které mohou v lese objevit a vyzkouší si dřevěný dendrofon. Po trase provedou směrovky s obrázkem zajíčka. Náklady na vybudování stezky s certifikovanými interaktivními prvky včetně úpravy jednotlivých míst činily 229 tis. Kč.
/tz/*