Akce Ukliďme Česko pokračuje, uklízet se bude i v dalších víkendech

I přes chladné počasí se první dubnový víkend akce Ukliďme Česko zúčastnilo podle statistik organizátorů celkem 73 tisíc dobrovolníků. Úklidy probíhaly na 2050 lokalitách a podařilo se při nich z přírody odstranit přes 1000 tun odpadů. Tím však letošní jarní uklízení zdaleka nekončí, jen na Den Země - 22. dubna - a následující víkend je naplánováno dalších 350 úklidových akcí.

Letošní zájem o dobrovolnické uklízení je vskutku rekordní. Celkový počet zaregistrovaných úklidů již nyní dosáhl počtu akcí za celý (doposud nejúspěšnější) rok 2019. Letošním specifikem je rozložení úklidových akcí do více dnů. Může za to především chladné počasí ze začátku dubna, kdy řada akcí se (i díky sněhové pokrývce na řadě míst) přesouvala na pozdější termíny. Více než 1 000 úklidů tak probíhalo mimo hlavní úklidový den. A dalších 350 z nich je ještě naplánováno na Den Země - 22. dubna a o následujícím víkendu. Zapojit se tak mohou i dobrovolníci, kteří se nestihli zúčastnit dříve, nebo je odradilo takřka zimní počasí.

"Na řadě míst se do dobrovolnických úklidů letos na jaře zapojili i uprchlíci z Ukrajiny, převážně maminky s dětmi. Víme o minimálně patnácti místech po celé ČR, kde se zapojili a ve skutečnosti jich bude určitě více", sdělil Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. "Jsme hromada Ukrajinských občanů a chceme srdečně poděkovat lidem z České Republiky, co pro nás udělali v tak těžkých časech. Rádi bychom ukázali alespoň tímto gestem, jak moc si vaši ochoty pomoci vážíme. Prozatím je toto minimum, které můžeme udělat. Uklidíme vaši krásnou zemi, která nám poskytla to důležité", říká organizátorka jedné z úklidových akcí, Ianina Prypkhan.

Druhá šance

Mohou dostat věci nalezené při akci Ukliďme Česko ještě šanci na "druhý život"? Mohou. Příkladem je invalidní vozík, který v sobotu 2.dubna našly Eliška a Lucka při úklidu na Uherskohradišťsku. Podle zpráv ČRo charita v Uherském Hradišti vozík nechá opravit. Bude stačit vyměnit čalounění a opravit opěrka zad a vozík bude moci dále sloužit! A co vy, narazili jste při úklidu na nějakou kuriozitu? Přihlaste ji do fotosoutěže! Na nejzajímavější nálezy se může veřejnost těšit v průběhu měsíce května na facebookové stránce akce Ukliďme Česko.

V předvečer Dne Země se také koná premiéra dětského animovaného filmu Mimi a Líza -- Zahrada. V novém příběhu se nevidomá Mimi a Líza vzáje! mně učí o vztahu k přírodě a k materiálním věcem, které nás obklopují. Díky spolupráci s autory filmu a stejnojmenné knihy vznikly i figurky -- Igráčci v podobě Mimi a Lízy, jako odměny pro nejmenší dobrovolníky.

Pokud vám není lhostejné, v jakém prostředí žijete, vydejte se na Den Země uklízet. Užijete si nejen čerstvý vzduch, popovídáte si s lidmi, ale především půjdete příkladem pro řadu jiných a vychutnáte si dobrý pocit ze smysluplné práce. To rozhodně není málo... stačí si vybrat úklidovou akci ve vašem okolí v mapě na https://www.uklidmecesko.cz.

*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down