Aktivita kyberzločinců se neustále stupňuje. Nejohroženější jsou lidé počátkem týdne

Proti aktivitám Volačů a Klikačů se postaví silný protivník: jeden milion lidí, který se rozhodly ČSOB a Policie ČR společně proškolit v oblasti kyberbezpečnosti. Počty kyberútoků totiž stále rostou a i přes úspěchy policie a banky v boji s kyberpodvodníky Volačem a Klikačem je stále klíčová role běžných lidí. Čím více bude těch, kteří se nenechají obalamutit a budou varovat i své okolí, tím vzroste šance napadených ubránit se Volačům a Klikačům.

 „Meziročně se nám podařilo snížit průměrnou škodu z útoku kyberpodvodníka na našeho klienta o více než polovinu. Loni činila přibližně 140 tisíc korun, letos už je to jen 60 tisíc. Na jedné straně je to díky našim investicím do ochranných mechanismů a na straně druhé dlouhodobou preventivní činností v této oblasti. Právě díky tomu víme, jak důležitou roli hraje v okamžiku útoku Volače a Klikače klientova osobní znalost této problematiky. Považujeme tedy za klíčové plošné a masové vzdělávání. Proto jsme se rozhodli společně s Policií ČR proškolit v oblasti kyberbezpečnosti v následujícím období 1 000 000 lidí,“ říká Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB.

 „Pokud se podíváme na čísla za prvních pět měsíců tohoto roku, dá se očekávat, že i v letošním roce budeme čelit dlouhodobému nárůstu počtu registrovaných skutků spáchaných v kyberprostoru. Je však vysoce pravděpodobné, že počty případů letos nebudou stoupat tak dynamicky jako v loňském roce,  a to především díky četným preventivním aktivitám a také  vzhledem k odhalení několika organizovaných skupin kyberpodvodníků v posledních měsících. I přesto je zhruba každý desátý trestný čin v ČR spojený s kyberprostorem. Velmi rádi jsme se tedy spojili s ČSOB v oblastech prevence a vzdělávání s cílem oslovit v případě kyberbezpečnosti co největší skupinu lidí,“ říká Martin Vondrášek, policejní prezident PČR.

 Četnost útoků Volačů a Klikačů v poslední době překonává dosavadní rekordy. Policie ČR eviduje jen za loňský rok nebývalých 18,5 tisíce trestných činů v oblasti kybernetické kriminality, což je meziročně o téměř 100 procent více. A vzestupný trend pokračuje i letos. Celkové počty okradených už jsou ve statisících a škody přesahují miliardu korun.

Počet evidovaných trestných činů v kyberpostorupodle statistik Policie ČR za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl 8824 a o 1562 případů tak převýšil stejné období loňského roku. ČSOB a Policie ČR proto odhadují, že rok 2023 bude co do počtu útoků Volačů a Klikačů opět rekordní. „Na základě aktuálního vývoje predikujeme, že v závěru roku by číslo trestných činů v kyberprostoru mohlo přesáhnout 20 tisíc,“ odhaduje Martin Vondrášek.

Podle statistik ČSOB se oběťmi Volače a Klikače stávají zejména ženy, pravděpodobně díky častějším nákupům v on-line bazarech, kde se podvodníci hojně vyskytují. Nicméně muži statisticky přicházejí o větší částky, a to v poměru 57 procent ku 43 procentům žen. „Nejvíce na pozoru by se dle našich údajů měli mít lidé ve věku 40 let, a to zejména zazvoní-li jim telefon v pondělí nebo úterý mezi třináctou a devatenáctou hodinou,“ upozorňuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

„Apeloval bych závěrem na všechny. Braňte se rozumem. Nesdělujte nikomu své citlivé údaje, nenechávejte nikoho, aby ovládal vaše bankovnictví za vás. Obětí Volače a Klikače se může stát opravdu každý,“ uzavírá Aleš Blažek.

ČSOB a Policie ČR se prevenci a vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti věnují dlouhodobě. V loňském roce například přišly s  kampaní „Volač a Klikač okrádají Česko“, která letos získala 1. místo v kategorii Finanční služby a trhy oborové soutěže Česká cena za PR – Lemur. Cílem kampaně bylo zvýšit povědomí o této problematice, varovat před kyberpodvodníky a ukázat, na co si dát pozor.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down