Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči je nejoblíbenější alejí, rozhodla veřejnost

Do třináctého ročníku ankety Alej roku, vyhlašované organizací Arnika, nominovali lidé 83 alejí a stromořadí z třinácti krajů v České republice. Aleje z Karlovarského kraje se letos  ankety nezúčastnily.

Královnou alejí celé České republiky, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2023, se stala Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči (Králíky) v Pardubickém kraji. Vítězná alej  vede ke klášteru a na poutní místo Hora Matky Boží. Poutní Křížová cesta vede lipovou alejí přímo z okraje města Králíky vzhůru prudce do kopce. Součástí aleje je 8 barokních šestibokých kaplí. Alej byla vysázena roku 1705. Soutěžila už v minulém ročníku, tenkrát skončila na celkovém 64. místě (z 93 nominovaných alejí) a získala jen 13 hlasů. Letos vyhrála s 1157 hlasy. Porazila tak alej na druhém místě o celých 360 hlasů. Nepodařilo se jí však překonat rekord v počtu hlasů. Ten stále drží Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji, která v roce 2018 vyhrála s 1635 hlasy.

Na 2. místě se umístila Dvořákova stezka ze Středočeského kraje mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou. Jedinečná alej poskytuje neopakovatelné pohledy na stezku lemovanou ze strany od vody vzrostlými stromy a na řeku Vltavu. Pomyslná bronzová medaile za 3. místo míří do  Třešňové aleje u Nového Malína v Olomouckém  kraji, která lemuje silnici III. třídy vedoucí k osadě Krásné. O alej pečuje spolek Malínské aleje ve spolupráci se správcem silnice. 4. místo patří Aleji k minerálnímu prameni (Dlouhá alej) v Tachově (Plzeňský kraj). Lipovou alej nechal vysázet už v letech 1790 - 1791 hrabě Josef Mikuláš Windischgrätz a dnes je chráněná jako památná. Na 5. místě se umístila Alej meta sekvojí čínských v Havířově . Stromořadí 16 metasekvojí čínských bylo v samém centru města vysázeno v roce 1967 a dnes je  důležitou součástí veřejného prostoru.

Srdečně gratuluji všem vítězným alejím a těm, kteří je nominovali. Dík patří všem, kteří alejím poslali 9782 hlasů. Podívejte se v galerii na tu pestrou alejovou sešlost. Mladé stromky vysázené v obcích jsou závazkem pro další péči, ale také místem pro setkávání místních obyvatel. Stromy lemující naše krajské silnice zpříjemňují cestování a jsou součástí živé sítě v krajině. Historická stromořadí udržují paměť krajiny.  Jsou zároveň tím nejcennějším, čím stromy mohou být, biotopy pro stovky živočichů. Stromořadí, která jen těžce hledají místo k životu, jsou ta městská. Naštěstí za mnohá z nich bojují lidé, pro které jsou ulice místem k životu. Přijďte s námi oslavit vítěznou alej roku 2023, a vlastně všechny aleje, na slavnost, která bude tentokrát v Králíkách," říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová.*

10 nejoblíbenějších alejí roku 2023 v České republice

Pořadí Název aleje/stromořadí Kraj Počet hlasů
1. Alej ke klášteru Hora Matky Boží Hedeč Pardubický 1157
2. Dvořákova stezka Středočeský 797
3. Třešňová alej u Nového Malína Olomoucký 703
4. Alej k minerálnímu prameni (Dlouhá alej) Plzeňský 492
5. Alej metasekvojí čínských v Havířově Moravskoslezský 459
6. Lipová alej na poutní místo sv. Antonínka Jihomoravský 399
7. Lipové stromořadí Jeronýmova v Lounech Ústecký 376
8. Alej Velká Lipka Pardubický 363
9. Pohádková Sakurová alej v Prostějově Olomoucký 341
10. Lánského alej v Jaroměři Královéhradecký 330

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down