Architektkou roku 2016 se stala Marcela Steinbachová, cena Architekt obci patří Litomyšli a Zdeňce Vydrové

Cenu Architekt roku 2016 za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech získala Marcela Steinbachová. Oceněna byla za výbornou vlastní tvorbu a vzdělávání odborné i laické veřejnosti v oblasti architektury. Porota i letos udělila Čestné uznání, které obdržel Michal Škoda za bezmála dvacetiletou prezentaci umění v pozici šéfkurátora českobudějovického Domu umění. Cena Architekt roku je každoročně udělována v rámci stavebního veletrhu FOR ARCH. Poprvé byla v rámci soutěže udělena i zvláštní cena Architekt obci, kterou vypsal Svaz měst a obcí ČR spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a redakcí odborného měsíčníku Moderní obec. Tato cena letos patří Litomyšli a architektce tohoto města Zdeňce Vydrové.

Odborná porota soutěže zhodnotila přínos letošní Architektky roku mj. následovně: Marcela Steinbachová představuje architektku, která se kromě výborné vlastní tvorby věnuje vzdělávání odborné i laické veřejnosti v oblasti architektury. Stojí za založením spolku Kruh, který do České republiky přivedl desítky skvělých architektů a architektek z celého světa. Na přednášky, diskuse, workshopy. Tyto hojně navštěvované akce byly následně zaznamenány v několika sbornících, které obsahují přepisy těchto akcí, ale i speciálně vytvořené rozhovory s vybranými přednášejícími. Mimořádného úspěchu dosahuje akce Den architektury, která se letos koná už pošesté, kdy stovky architektů, teoretiků, historiků a mnohých dalších provázejí tisíce zájemců z řad veřejnosti po vybraných místech po celé republice. V uplynulém roce realizovala výstavu Pokoje v Domě umění v Českých Budějovicích, která si kladla za cíl pomoci vysvětlit některé aspekty architektury těm úplně nejmenším.

Pod toto hodnocení se podepsala porota, v jejímž čele byla Regina Loukotová a v níž dále pracovali Josef Pleskot, Antonín Novák, Adam Gebrian a Osamu Okamura.

Na horním  snímku předávání ceny Architekt roku zleva:  Pavel Sehnal –předseda představenstva ABF, Marcela Steinbachová –Architektka roku 2016, a Regina Loukotová – předsedkyně odborné poroty

Do užšího výběru soutěže Architekt orku 2016 se letos dostal i Michal Kuzemenský za intenzivní ateliérovou výuku na FA ČVUT v Praze a systematickou práci pro obec Úsilné, Zdeněk Sendler za více než čtvrtstoletí dlouhou tvůrčí činnost v oblasti navrhování zahrad, parků a krajiny, která se vždy vyznačuje přirozeností, skromností a pokorou, aniž by se vzdávala svého tvůrčího potenciálu, Ivan Kroupa, patřící mezi nejvýznamnější české architekty od začátku své profesní kariéry, tedy od počátku 90. let, a jenž se kromě vlastní praxe věnuje i výuce architektury na VŠUP v Praze, dříve na FA ČVUT v Praze, a tým Yvette Vašourková a Igor Kovačević za dlouholetou organizaci aktivit šířících diskusi o architektuře jako věci veřejné, a to na mezinárodní i interdisciplinární úrovni.

Porota letos rovněž udělila čestné uznání. Získal je Michal Škoda za bezmála dvacetiletou prezentaci umění v pozici šéfkurátora českobudějovického Domu umění, za výjimečné rozhodnutí zasvětit galerijní prostor prezentaci architektury od portfoliových výstav významných českých architektů následovaných speciálními projekty vytvořenými přímo pro jeho konkrétní prostor. Porota zohlednila i příležitost, kterou Michal Škoda poskytuje architektům na začátku jejich profesní kariéry a v posledních letech rovněž jeho úspěšné úsilí dostávat do Českých Budějovic i světově proslulé architekty.

KDO JE LETOŠNÍ ARCHITEKTKOU ROKU?

Marcela Steinbachová

Studium: AVU Praha, Škola architektury Emila Přikryla, 2003, VŠUP, obor architektura, Institut základů vzdělanosti FF UK, Bakalářské studium.

Zahraniční stáže: Cooper Union, New York, Letní škola architektury v Salzburku, Universität für Angewandte Kunst Wien, ateliér architektury (Coop Himmelb(l)au).

Ocenění: Nominace na Interiér roku 2005 (společně s J. Hofmanem), Ocenění Vitrablok za návrh ze sklobetonových tvárnic, Čestné uznání za expoziční stánek pro VŠUP na veletrhu FOR HABITAT, Hlávkova cena za nejlepší diplomní projekt na AVU.

Pedagogická činnost: Od roku 2007 odborná asistentka na škole architektury AVU.

Ostatní: Spolupráce na projektu o.s. Kruh (www.kruh.info). Pořádá přednášky o architektuře a podporuje vzdělávání v architektuře. Editorka sborníků Texty o architektuře. Spolupráce na katalogu Povolání architekt(ka). Dramaturgyně festivalu Film a architektura.

CENU ARCHITEKT OBCI 2016 ZÍSKALA ZDEŇKA VYDROVÁ A MĚSTO LITOMYŠL

Město Litomyšl a architektka Zdeňka Vydrová s projektem „Regulační plán Mariánské ulice a koncepce úpravy Partyzánské ulice“. To jsou vítězové soutěže Architekt obci 2016 pořádané prvním rokem Svazem měst a obcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a časopisem Moderní obec v rámci soutěže Architekt roku. Na slavnostním večeru v rámci stavebního veletrhu FOR ARCH cenu minulý týden převzal tandem město Litomyšl, zastoupené starostou Radomilem Kašparem, a architektka Zdeňka Vydrová.

Rozhodně to byla vysoká profesní i lidská erudovanost, schopnost vyjednávat se všemi, schopnost udržet si nejvyšší kredit po mnoho let, dbát na kontinuitu, mimořádná rozlišovací schopnost, co je pro Litomyšl zásadně důležité, méně důležité a nedůležité a odvaha říkat to, a to nejdůležitější trpělivě vynucovat. Zdeňka Vydrová je v oboru výjimečná,“ okomentoval prvenství Litomyšle a Zdeňky Vydrové v soutěži Architekt obci člen poroty Josef Pleskot.

Sama architektka bere první místo jako úspěch i výzvu. „Samozřejmě mě to potěšilo a zároveň nás to s městem zavazuje k další spolupráci," řekla Zdeňka Vydrová, která s Litomyšlí spolupracuje už 25 let. „Moc blahopřeji naší městské architektce Zdeňce Vydrové, která získala v ostré konkurenci ocenění Architekt obci,“ prohlásil bezprostředně po vyhlášení vítězů starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Pomyslnou stříbrnou medaili v soutěži Architekt obci získala obec Líbeznice a Atelier M1 architekti za projekt „Obecní úřad, Dům služeb, Zdravotní středisko - Tři věže“. Třetí se umístila obec Trojanovice a architekt Kamil Mrva s projektem „Revitalizace v území Horečky v Trojanovicích“.

Kategorii "Klikař", v níž hlasovala veřejnost, vyhrál projekt obce Lužná a architekta Václava Dvořáka s kolektivem nazvaný „Bydlení pro seniory Lužná“.

Rovněž tyto ceny byly předány v rámci společenského večera veletrhu FOR ARCH dne 21. září.*

 

 

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down