Arnika už potřetí rozdává obcím oskary za nižší produkci odpadů

Obce, které v celé republice produkují nejméně směsného komunálního odpadu, se mohou těšit na zasloužený titul Odpadový Oskar 2017. Dvakrát putuje oskar do obcí, které byly oceněny už loni. Pořadatelem soutěže je česká nezisková organizace Arnika, která spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí.

Mezi městy nad 5000 obyvatel triumfovalo už potřetí v řadě město Kdyně s produkcí směsného odpadu 80 kg/ob/rok. Ve skupině obcí od 1001 do 5000 obyvatel zvítězila podruhé obec Štítná nad Vláří – Popov ze Zlínského kraje s produkcí směsného odpadu 39 kg/ob/rok. Nově se mezi šampiony objevila obec Horní Brusnice z Královéhradeckého kraje, která vykázala produkci 34,5 kg/ob/rok, a zvítězila tak ve skupině obcí do 1000 obyvatel.

Ve druhé kategorii, kde odborná komise oceňuje inspirativními příklady odpadového hospodářství, putuje Odpadový Oskar do Nového Hrádku, Dvora Králové nad Labem, Kyjova a Jeseníku.

O letošním pořadí rozhodovala data vykázaná obcemi za rok 2015. Přehled výsledků a popis odpadového hospodářství vybraných měst naleznete na webu: http://arnika.org/odpadovy-oskar-2017.

Gratulujeme všem obcím, které se umístily a kvalifikovaly. Doufám, že pomohou inspirovat další obce a města při jejich snaze snižovat produkci směsného odpadu. Vzhledem k tomu, že v roce 2020 (4) ho budeme moci skládkovat jen přibližně 100 kg na jednoho obyvatele, nezbývá mnoho času k řešení toho, co s ním,“ uvedl odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství Milan Havel.

Základním kritériem pro kvalifikaci obce do soutěže je produkce směsného komunálního odpadu pod 150 kg na osobu a rok. Tento limit organizátoři zvolili proto, že jde o hodnotu, které se běžně daří dosahovat v sousedních státech. V Česku však tato meta stále není běžná. Oproti Rakousku a Německu je u nás totiž průměrná produkce směsného odpadu asi o třetinu vyšší. Rozhodovala přitom data vykázaná obcemi za rok 2015. Arnice se letos podařilo získat čísla z 11 krajů. Kraje Vysočina a Moravskoslezský data pro účely soutěže neposkytly.

V rámci přechodu na tzv. oběhové hospodářství přijal v březnu letošního roku Evropský parlament ambiciózní cíle pro oblast odpadů. Navrhuje v roce 2025 recyklovat 60 % a v roce 2030 dokonce 70 % komunálních odpadů, v roce 2030 skládkovat max. 5 % komunálních odpadů. Ač nepovažujeme úroveň recyklace pro odpadové hospodářství města a obcí za klíčový faktor, faktem je, že těchto výsledků ti nejlepší už dosahují,“ dodal Milan Havel.*

Celkové pořadí měst a obcí kvalifikovaných do soutěže najdete na: http://arnika.org/soubory/dokumenty/Odp._Oskar_2017/Poradi_obci_Odpadovy_Oskar_2017.pdf.

/zr/

K foto:

Sběrný dvůr Technických služeb Jeseník v ulici Lipovská

Foto: archiv TS Jeseník a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down