01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ASEKOL zveřejnil bilanci roku 2013

Celkem 11 186 tun vysloužilých televizorů a PC monitorů a 4504 tun drobných elektrozařízení odevzdali v minulém roce formou zpětného odběru k recyklaci obyvatelé České republiky. Díky tomu se podařilo ušetřit 193 tis. MWh elektrické energie a 850 mil. litrů vody. Přepočty vyplývají z nejnovější...

Celkem 11 186 tun vysloužilých televizorů a PC monitorů a 4504 tun drobných elektrozařízení odevzdali v minulém roce formou zpětného odběru k recyklaci obyvatelé České republiky. Díky tomu se podařilo ušetřit 193 tis. MWh elektrické energie a 850 mil. litrů vody. Přepočty vyplývají z nejnovější analýzy environmentálního vyúčtování neziskové organizace ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů.

ASEKOL připravuje environmentální vyúčtování každý rok. Tato LCA (Life Cycle Assessment) analýza hodnotí vlivy sběru, dopravy a zpracování elektrospotřebičů. Výsledky ASEKOL přepočetl na ušetřenou energii, suroviny a vodu a také na emise skleníkových plynů do ovzduší a produkci odpadu. V současnosti je podle dat společnosti ASEKOL v českých domácnostech asi 600 tis. kusů odstavených CRT televizorů a 400 tisíc nepoužívaných PC monitorů. Kdyby se všechny podařilo odevzdat k recyklaci, ušetřilo by se 779 mil. litrů vody, tedy spotřeba České republiky na pět týdnů.

»Například recyklací deseti televizorů se ušetří tolik vody, kolik běžný občan potřebuje na čtvrt roku,« dodává Kristina Mikulová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

ASEKOL také spočítal, o kolik kg na obyvatele se v minulém roce díky recyklaci podařilo krajům snížit produkci skleníkových plynů (ekvivalentně CO2). V mezikrajském srovnání si nejlépe vedli obyvatelé Prahy - sběrem elektroodpadu za loňský rok snížili produkci CO2 o 5,64 kg na jednoho obyvatele. Druhé místo v tomto pomyslném žebříčku patří Kraji Vysočina (4,81 kg/ /obyv.), třetí místo obsadil Zlínský kraj (4,61 kg/obyv.).

Na opačném konci žebříčku se jako poslední nachází Karlovarský kraj (2,7 kg/ /obyv.), předposlední je Ústecký kraj (2,8 kg/ /obyv.).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down