Až do poloviny června mohou lidé rozhodnout o budoucích investicích Bohumína

Bohumín spustil veřejnou anketu, v níž obyvatelé mohou rozhodnout, které investice dostanou v budoucnu ve městě přednost. Hlasování o zásadním směřování Bohumína už lidé zažili před pěti lety. Díky jejich participaci vznikl například nový lesopark nebo plovoucí mola u Vrbického jezera. Letošní on-line anketa je už přístupná a potrvá do poloviny června.  

Letos aktualizujeme strategický plán města, do kterého zahrnujeme vize na příštích osm let, jak vyplynuly ze základní analýzy vzniklé ve spolupráci s členy městských komisí. Pro nás je určující, co si přejí sami obyvatelé. Stejně jako v předchozí anketě jsme naše plány rozdělili pro přehlednost do tematických okruhů, každý z nich obsahuje konkrétní investice. Respondenti mohou hlasovat pro pět z třinácti oblastí,“ popsal místostarosta Bohumína Lumír Macura. Okruhy zahrnují sociální péči, dopravu, ekologii, zdravotnictví, školství, proměny veřejného prostoru či volný čas.

„Do ankety jsme zařadili projekty, které podle nás lidem v Bohumíně chybí. Jde právě o zajištění stomatologické péče či zvyšování kapacit bydlení pro seniory. Řada měst postupuje při zapojování občanů do rozhodování o veřejných financí tím způsobem, že v rozpočtu vyhradí nějakou marginální částku na dětské hřiště či lavičky v parku. My nabízíme lidem, aby si vybrali důležité oblasti, které časově upřednostníme. To ale neznamená, že ostatní plány hodíme do koše. I na ně přijde v budoucnu řada,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Do předchozí ankety, která probíhala v roce 2017, se zapojilo 1 600 lidí. Za zásadní tehdy považovali zlepšování zdravotní péče, investice do rekreace a volného času, preferovali i bezpečnost v dopravě. „Aby mělo hlasování význam, je nutné, aby na něj reagovalo co nejvíce lidí, nejen obyvatel. Do Bohumína přijíždějí další stovky až tisíce lidí za prací, studiem či volným časem. I jejich názor je pro nás přínosem. Navíc jsme kromě zmíněných třinácti oblastí vytvořili v anketě speciální pole, do nějž mohou respondenti psát vlastní nápady. Všechny vyhodnotíme, a pokud budou realizovatelné a přínosné, budeme na nich pracovat,“ přislíbil Petr Vícha. Jak dodal, kromě on-line formy zveřejní město anketu i v papírové formě v některém z příštích čísel radničního zpravodaje OKO. Samotný strategický plán, který slouží mimo jiné i jako podpůrný nástroj pro žádosti o dotace do některých oblastí, by mělo schvalovat městské zastupitelstvo v září letošního roku.*

Odkaz: https://www.mesto-bohumin.cz/cz/radnice/dotazniky/investice/

/tz/

Na obrázku vizualizace domova pro seniory.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down