01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Balon nad Ostravou hlídá kvalitu ovzduší

Až do konce letošního září bude nad Ostravou speciální balon mapovat rozložení prachových částic v ovzduší. Výsledky měření výškového rozložení koncentrací nad městem doplní data naměřená imisním měřicím vozem a zároveň poslouží k ověření hlášených dat zdroji znečišťování v metropoli severní...

Až do konce letošního září bude nad Ostravou speciální balon mapovat rozložení prachových částic v ovzduší. Výsledky měření výškového rozložení koncentrací nad městem doplní data naměřená imisním měřicím vozem a zároveň poslouží k ověření hlášených dat zdroji znečišťování v metropoli severní Moravy.

Balon plněný héliem o průměru 4 metry, je osvětlen zevnitř, takže je viditelný až na vzdálenost 4 kilometrů. V upraveném nosném zařízení pod balonem je vodotěsná krabice, která obsahuje prachoměr, GPS poziční systém a meteosystém. V každém okamžiku vznášení balonu se zaznamenává koncentrace prašného aerosolu PM10 (společně s menšími částicemi PM2.5), údaj o výšce, teplotě a tlaku i geografická pozice a aktuální čas.

Balon splňuje podmínky České letecké inspekce a měření bude konzultováno s letištěm v Mošnově.

Kvalitu ovzduší nad vybranými místy v Ostravě bude balon postupně proměřovat v topné a netopné sezoně podle počasí. Podmínkou je smog v zimě a obecně vítr o rychlosti do 12 km/hod.

FOTO: ARCHIV MAGISTRÁTU MĚSTA OSTRAVY

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down