Barokní kaple sv. Cyrila a Metoděje v plzeňské části Roudná prošla opravou

Kaplička sv. Cyrila a Metoděje, která stojí vedle špýcharu na Roudné, prošla po více než třiceti letech větší opravou. Další z drobných sakrálních staveb na území Plzně se dočkala rekonstrukce pod dohledem památkářů. Správa veřejného statku města Plzně uvolnila na opravu 722 tisíc korun.

Barokní kaple sv. Cyrila a Metoděje byla postavená po roce 1600 a je spolu s ohradní zdí zapsaná do státního seznamu nemovitých kulturních památek. „Na území Plzně máme mnoho drobných památek, o které město pečuje. Opravy těchto objektů jsou ale náročnější, neboť je nutné respektovat požadavky památkářů, které často zahrnují i staré, nyní již běžně nepoužívané postupy či materiály. I v případě barokní kapličky svatého Cyrila a Metoděje na Roudné směřují veškeré navržené stavební úpravy k prodloužení a zachování její architektonické hodnoty a autentičnosti,“ vysvětlil technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář.

„Stavební práce začaly na jaře tohoto roku, kdy byly odstraněny vlhké omítky a část prejzové střechy, aby mohl být zjištěn aktuální stav krovu a klenby,“ uvedla Ilona Pelíšková ze Správy veřejného statku města Plzně, která má rekonstrukci na starosti. Po vyschnutí zdiva byla provedena opatření zamezující pronikání vlhkosti do stavby. Poté byly vytvořeny nové povrchy v těsné blízkosti kaple vyspádované směrem od objektu. Součástí rekonstrukce byla i úprava malého prostoru vedle kapličky, kde je umístěn kamenný památník připomínající její opravu v 80. letech minulého století.

Zdivo má nyní světle šedou barvu, kterou dostaly i dřevěné vstupní dveře. Podle historických dokumentů jde o jejich původní barvu. Celý areál včetně sýpky byl v letech 1971 až 1987 postupně opravován a do interiéru kaple byly na krátkou dobu instalovány obrazy Cyrila a Metoděje od malíře Jiřího Kovaříka, jejichž fotokopie by se po opravě měly nově instalovat.

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down