BESIP připravil k začátku školního roku mapu dopravních hřišť. Dále nabízí nové materiály pro dopravní výchovu

BESIP připravil pro školní rok 2022/2023 nové nástroje, které pomohou zatraktivnit dopravní výchovu. Spouští přehlednou interaktivní mapu všech dětských dopravních hřišť a připravil i metodiku a pracovní listy pro výuku dopravní výchovy na středních školách. 

První dny školního roku jsou pro děti jedním z nejrizikovějších období na silnicích. Po prázdninách jsou rozptýlené, vidí se po dlouhé době se spolužáky nebo absolvují první cestu do školy. Řidiči se po letních dovolených potýkají s intenzivním provozem,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Ze statistik let 2012–2021 vyplývá, že doba mezi 7. a 8. hodinou ranní, tedy cesta do školy, je pro děti v měsíci září nejnebezpečnější. Během roku jsou děti nejvíce ohrožené jako spolujezdci při závažných nehodách motorových vozidel, ve školních dnech v září se polovina nehod s úmrtím nebo těžkým zraněním dítěte týká chodců, následují děti v roli cyklistů (10 %) a spolujezdců v osobních automobilech (10 %).

„Ačkoliv se preventivní aktivity tradičně soustředí hlavně na školní děti, ve 40 % případů usmrcených a v 28 % případů těžce zraněných dětí během září je vina na straně řidičů osobních aut. Řidiči by měli být velmi pozorní v blízkosti škol a v obytných oblastech, zapomenout na mobilní telefony a sundat nohu z plynu. V případech, kdy je viníkem motorista, dochází k vážné nehodě dítěte nejčastěji kvůli tomu, že mu řidič nedá přednost na přechodu či ho přehlédne jako cyklistu, a dále kvůli nepřiměřené rychlosti,“ řekl vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Hlavně děti mladšího školního věku by se měly na školní režim dobře připravit, nacvičit si trasu do školy a zpět, vytipovat riziková místa, připomenout si, jak bezpečně přecházet a podobně. Hlavní zásady bezpečného pohybu dětí shrnul BESIP v jednoduchém informačním letáku „Bezpečně na silnici“. Do základních škol u nás nastoupí k 1. září také více než 32 tisíc ukrajinských dětí. BESIP pro ně „manuál“ bezpečného pohybu v dopravě připravil také v ukrajinštině.

Dopravní výchova v ČR se opírá o unikátní síť 240 dětských dopravních hřišť. Na 177 z nich probíhá výuka především žáků 4. tříd podle tematického plánu ministerstva dopravy nebo odpolední výukový program pro veřejnost. Po loňském roce poznamenaném výrazně epidemií COVID jsou letos dopravní hřiště mnohem více využívána. Za školní rok 2021/2022 na nich bylo odučeno už téměř 40 000 hodin, oproti tomu ve školním roce 2020/2021 se jednalo jen o 16 700 hodin. Ministerstvo na dopravní výchovu na dětských dopravních hřištích uvolnilo letos už 4,9 milionu korun. Průkaz cyklisty pro úspěšné absolventy výuky na dopravním hřišti získalo více než 42 000 dětí.

BESIP usiluje o to, aby se dětská dopravní hřiště co nejvíce využívala, ze strany škol i rodičů s dětmi. Přichází proto s interaktivní přehlednou mapou všech dopravních hřišť napříč Českou republikou. Mapa nabízí kompletní informace o daném hřišti pro širokou veřejnost i pro výuku. Mapu naleznete zde.

V rámci spolupráce BESIP s preventivním projektem financovaným z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů vznikla také 3D vizualizace vybraných dopravních hřišť. Prostor hřiště je průběžně doplňován o tzv. edukační body zájmu, které formou otázky, kvízu nebo spotu prověří znalosti a dovednosti všech zájemců. Dopravní hřiště zpracovaná touto technologií mohou být využívána v rámci školní online výuky dopravní výchovy, ze strany zájmových kroužků a podobně.

Pro učitele dopravní výchovy BESIP připravil podzimní sérii akreditovaných seminářů, a to jak pro pedagogy základních škol, tak středních škol a víceletých gymnázií. Na seminářích bude představena databáze výukových materiálů včetně zcela nové metodiky a pracovních listů „Dopravní výchova pro střední školy“.

Výukové materiály BESIP pro všechny věkové skupiny dětí naleznete zde.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down