Best Finance Team z měst v ČR

V rámci prvního ročníku konference CFO Congress uspořádané minulý měsíc v Praze společností Blue Events a vydavatelstvím Economia pro finanční ředitele ze soukromého i veřejného sektoru byly vyhlášeny i výsledky soutěže o cenu Best Practice Award 2012.

Tato soutěž je určena finančním týmům ze soukromého i veřejného sektoru. Ty se však nejprve musely podrobit náročnému posouzení odbornou porotou a na jeho základě zvítězit v některé ze tří soutěžních kategorií a získat ceny Best Finance Team 2012 – Velké firmy, Best Finance Team 2012 – Malé a střední firmy a Best Finance Team – Veřejná správa. Následně na 150 finančních ředitelů, účastníků konference CFO Congress, hlasovalo o tom, kdo z této trojice nejlépe ve veřejné prezentaci předvedl výsledky své práce a obdrží cenu Best Practice Award 2012.


V kategorii velkých firem si nejlépe vedl tým Rudolfa Fischera, jednatele a finančního ředitele společnosti Siemens CZ, v kategorii malých a středních firem dominoval tým Jakuba Fízela, finančního ředitele Rodinného pivovaru Bernard, zatímco v kategorii vypsané pro města a obce zvítězil tým Zdeňka Studeníka z Městského úřadu ve Valašském Meziříčí.

SOUTĚŽILA I ČTYŘI DALŠÍ MĚSTA

Dlužno dodat, že týmu z Valašského Meziříčí v souboji o cenu Best Finance Team zdatně sekundovali jeho soupeři z Českého Brodu, Jílového u Prahy, Teplic a Žďáru nad Sázavou. Už jejich nominace do tak prestižní soutěže je sama o sobě velkým povzbuzením.

Tým Zdeňka Studeníka se však mohl radovat ještě z dalšího úspěchu. Byť o držiteli Best Practice Award hlasovali finanční ředitelé – v naprosté většině z byznysu, valašskomeziříčským zástupcům veřejné správy přisoudili skvělé celkové druhé místo, jen v těsném závěsu za týmem pivovaru Bernard, který nakonec převzal hlavní cenu.

DVĚ GARÁŽE A JEDNO AUTO…

»Finanční odbor pod Studeníkovým vedením i přes nátlak různých zájmových uskupení prosadil určité nepopulistické kroky a hospodařil bez narůstání zadlužení,« shrnula porota hodnocení šestnáctičlenného týmu z finančního odboru, sestávajícího ze dvou oddělení – analytického, resp. účetního, a místních poplatků a vymáhání pohledávek, přičemž další úsek zajišťuje rozpočtové hospodaření a controlling.

Zdeněk Studeník na výrok poroty navázal: »V komerční sféře je běžná optimalizace organizací. Již řadu let přinášíme vedení náměty, abychom např. městem založené a 100% vlastněné ziskové a ztrátové společnosti sloučili do jednoho subjektu, popř. je jinak uspořádali. Čelíme i tlakům různých organizací na městskou pokladnu, neboť mají pocit, že se radnice o ně musí postarat. Velkým problémem veřejného sektoru je také prodej zbytného majetku. Rád používám příměr, že ve veřejné správě se často chováme tak, že „máme dvě garáže a pouze jedno auto, ale obě garáže si musíme ponechat, protože to je přece hodnota“.«

ZÁJEM O PRÁCI NA RADNICÍCH TRVÁ

Na dotaz Moderní obce šéf Best Finance teamu – veřejná správa uvedl, že v souvislosti s nadcházejícím závěrem roku nyní se svými spolupracovníky věnuje největší pozornost výsledku hospodaření města jako celku za rok 2012, sestavení nového rozpočtu na rok 2013, inventarizaci a také změnám, které se v účetnictví v současné době dějí. »Naší dlouhodobou prioritou je letos nově zavedený komplexní informační systém, s jehož pomocí sledujeme hospodaření po jednotlivých procesech, které jsme si sami nadefinovali, ještě lépe využít pro sledování efektivity jednotlivých procesů celého města,« pokračoval Zdeněk Studeník.

Jaký je zájem absolventů škol pracovat ve veřejné správě? ptali jsme se. »V poslední době se zvyšuje zájem o práci na ekonomických úsecích radnic, ale rostou i požadavky na uchazeče. Např. účetnictví je teď podle mého názoru ve veřejné správě složitější než v komerčním sektoru, zejména kvůli rozpočtovým a statistickým nárokům. Uchazeči z vysokých škol jsou připravováni dobře, ale i zde je to případ od případu. Právě tak nelze jednoznačně říci, mají-li absolventi větší zájem o veřejný či komerční sektor. Pravdou zůstává, že počet uchazečů z vysokých škol se i na tzv. „nižší“ pozice zvýšil,« odpověděl Zdeněk Studeník.

 

Soutěž Cena Best Finance Team 2012

Vítězné týmy v jednotlivých kategoriích soutěže:

Best Finance Team 2012 – Velké firmy:

tým Rudolfa Fischera, jednatele a finančního ředitele společnosti Siemens CZ.

Best Finance Team 2012 – Malé a střední firmy:

tým Jakuba Fízela, finančního ředitele Rodinného pivovaru Bernard.

Best Finance Team 2012 – Veřejná správa:

tým Zdeňka Studeníka z Městského úřadu Valašské Meziříčí.

Do prvního ročníku soutěže bylo přihlášeno více než 50 týmů. Vyhlášení výsledků soutěže se uskutečnilo 3. října v pražském Hotelu Boscolo Prague v rámci CFO Congressu, jehož organizace se uspěšně zhostila společnost Blue Events spolu s vydavatelstvím Economia, a. s. Soutěž Cena Best Finance Team je vyhlašována časopisem Finanční management (vydavatelství Economia, a. s.).

Účastníci CFO Congressu měli možnost v přímém hlasování rozhodnout o absolutním vítězi. Cena Best Practice Award 2012 tak putovala do rukou týmu Jakuba Fízela z Rodinného pivovaru Bernard. Hned na druhém místě v absolutním pořadí se umístil tým Zdeňka Studeníka z MěÚ Valašské Meziříčí.

V kategorii Veřejná správa se soutěže zúčastnily finanční týmy městských úřadů v Českém Brodě, Jílovém u Prahy, Teplicích, Valašském Meziříčí a Žďáru nad Sázavou.

Vedoucí finančního odboru Městského úřadu Valašské Meziříčí Ing. Zdeněk Studeník během prezentace činnosti svého týmu před účastníky pražské konference CFO Congress.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *