Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Bez právního minima už se starostové neobejdou

K chystanému prvnímu ročníku odborného kongresu FORUM MUNICIPAL to poznamenává advokátka a lektorka Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová, členka redakční rady Moderní obce. První ročník kongresu vzbuzuje zájem ještě předtím, než jste jej zveřejnili tzv. tichou poštou. Čím si to vysvětlujete? Jednoznačně...

K chystanému prvnímu ročníku odborného kongresu FORUM MUNICIPAL to poznamenává advokátka a lektorka Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová, členka redakční rady Moderní obce.

První ročník kongresu vzbuzuje zájem ještě předtím, než jste jej zveřejnili tzv. tichou poštou. Čím si to vysvětlujete?

Jednoznačně tématem, jímž je nový občanský zákoník se speciálním výkladem právě pro obce a města. Na březnovém kongresu v příjemném prostředí hotelu Jezerka v Seči na Chrudimsku se nebude vykládat žádná teorie, ale budeme naopak probírat pouze a jen ryze praktické otázky, jež s novým občanským zákoníkem souvisejí. Tedy která ustanovení se obcí a měst dotknou a jak budou města uzavírat nově smlouvy. Poskytneme tam rovněž ucelený přehled všech částí zákona, o nichž by starostové a ostatní zástupci obcí a měst měli mít přehled. Ti, kdo znají naše lektory z projektu MUNICIPAL, vědí, že to bude hodně srozumitelné, hodně o praxi, a účastníci dostanou také první vzory nových smluv a usnesení orgánů obcí a měst. A také se při výkladu určitě pobaví.


Druhým aspektem je fakt, že starostové se rádi setkávají, seznamují, vyměňují zkušenosti. A to akce tohoto typu umožňuje nadstandardně.

Na co dalšího – kromě srozumitelného výkladu k novému občanskému zákoníku – by se starostové mohli těšit?

Určitě na zajímavé hosty – účast přislíbil známý pražský advokát Tomáš Sokol se vstupem o trestní odpovědnosti starostů, radních a zastupitelů, olomoucký politolog Pavel Šaradín s vystoupením Když se i politolog občas diví, tajemník statutárního města Frýdek-Místek Petr Menšík, který bude mluvit o roli »styčného důstojníka« mezi státní správou a samosprávouPozveme i zástupce samosprávných sdružení, a bude tam též Moderní obec. Pro účastníky je připraven i večerní program s překvapením, a nestandardní tombola – každé město a obec do ní může přispět něčím typickým ze svého regionu, nebo přímo z obce či města, hlavní ceny věnuje pořadatel.

Jste příznivcem, nebo odpůrcem nového občanského zákoníku?

Příznivcem, dokonce bych neváhala použít slovo fanynkou. Nový občanský zákoník totiž znamená návrat k přirozenému právu, a vyhovuje mi i to, že ze starého zákoníku nezůstal kámen na kameni. Nový zákoník s sebou určitě během prvních let s sebou ponese i nějaké trable. Ale to se časem napraví. Jeho hlavní idea je však velmi správná. I o tom budu na kongresu mluvit. Některé věci starosty určitě velmi překvapí. V každém případě by na kongresu neměli chybět.

 

Už v březnu na FORUM MUNICIPAL 2013

Jméno Mgr. Jany Zwyrtek Hamplové již většina starostů dobře zná. Už déle než patnáct let spolupracuje s měsíčníkem Moderní obec a její advokátní kancelář poskytuje služby obcím a městům v celé republice. Před čtyřmi roky vytvořila vzdělávací projekt MUNICIPAL, který přináší do jednotlivých regionů odborné semináře pro volené zástupce obcí a měst, zaměřené výhradně na právo v praxi. Časopis Moderní obec je od počátku mediálním partnerem tohoto projektu. Za čtyři roky se seminářů a konferencí zúčastnily stovky volených zástupců samosprávy. Na jaře 2013 tentokrát starosty a další zástupce obcí a měst čeká první odborný kongres FORUM MUNICIPAL. I při jeho přípravě a konání bude Moderní obec hlavním mediálním partnerem.

FORUM MUNICIPAL 2013 , odborný kongres pro zástupce obcí a měst

Termín konání: 26.-27. 3. 2013

Místo: hotel Jezerka, Seč (Pardubický kraj

Téma: Nový občanský zákoník – speciální výklad pro obce a města

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *