Autor
Kategorie:
Různé

BigBelly: Chytrá odpadová nádoba

Do vytížených lokalit měst a obcí je vhodná revoluční nádoba pro sběr komunálního odpadu - BigBelly. Radnicím výrazně snižuje náklady na svoz komunálního odpadu.

Firma VERB Group s. r. o., výhradní dovozce a distributor odpadových nádob BigBelly Solar Compactor pro ČR, představuje českému trhu odpadové nádoby nové generace. Americká společnost BigBelly Solar vyvinula revoluční odpadovou nádobu, do níž zabudovala kompresní jednotku. Díky této inovativní technologii nádoba dokáže snížit objem vyprodukovaného komunálního odpadu. Odpadová nádoba zároveň komunikuje s on-line softwarem C.L.E.A.N. a v pravidelných intervalech hlásí stav svého naplnění.

K prvním instalacím nádoby BigBelly Solar došlo před deseti lety v USA. Díky svému pozitivnímu vlivu na snížení objemu vyprodukovaného odpadu a nadčasovému designu se produkty z řady BigBelly velmi rychle rozšířily i do evropských zemí. Instalovány byly například v Německu, Švýcarsku, Švédsku, Francii, Velké Británii či Irsku. BigBelly je revoluční výrobek, který radnicím umožňuje snížení nákladů na svoz komunálního odpadu, zatímco odpadovým firmám poskytuje přesné informace o naplnění jednotlivých nádob, čímž umožňuje efektivní logistiku svozů.

SOLÁRNÍ ENERGIE POHÁNÍ LIS A NAPÁJÍ KOMUNIKAČNÍ SYSTÉM

Kompresní jednotka (lis bez hydrauliky) uvnitř nádoby stlačuje v pravidelných intervalech vhozený odpad. Lisováním odpadu se snižuje jeho objem až čtyřikrát. Lis je poháněn prostřednictvím solární energie vyrobené fotovoltaickým panelem (vrchní deska nádoby). Přebytečná energie se ukládá do zabudované baterie. K jejímu dobití stačí pouze jedna hodina slunečního záření měsíčně!

Nádoba komunikuje prostřednictvím SIM karty a softwaru C.L.E.A.N. (on-line) s dispečinkem správní jednotky. Nádoby vysílají signál o svém stavu naplnění. Software C.L.E.A.N. optimalizuje, analyzuje a plánuje. Včasný přístup k informacím šetří čas, peníze a životní prostředí.

VHODNÁ ALTERNATIVA I PRO HISTORICKÁ CENTRA

Instalace nádob je velmi jednoduchá. Nádoba je pevně ukotvena k povrchu komunikace, ale nezasahuje pod úroveň terénu. Je vhodná do center měst a parků, na frekventované dopravní uzly a nádraží, dálniční odpočívadla a do výrobních hal.

Petr Chalupa, vedoucí provozovny odpadářské firmy OZO Ostrava, k tomu uvádí: »Ve všech větších městech je obecný zájem, aby v centru, a zejména historickém, se nádoby na odpady nacházely mimo veřejný prostor. Nejčastěji se to řeší tak, že nádoby se umisťují v chodbách, dvorech, průjezdech apod. Takovým opatřením je však už téměř vyloučeno aplikovat třídění odpadů. Určité řešení je možné hledat v budování podzemních kontejnerů. Jenže ty zase představují náročnou investici, navíc často neúměrně komplikovanou složitou situací uložení podzemního vedení sítí. BigBelly by se proto mohly stát vhodnou alternativou.«

DALŠÍ PŘÍLEŽITOST KE ZKLIDNĚNÍ VEŘEJNÝCH PROSTORŮ

A jak vidí varianty nakládání s odpady v české metropoli Ing. arch Petr Kučera z pražského architektonického studia CIGLER MARANI ARCHITECTS, který se mimo jiné zabývá i revitalizací Václavského náměstí v hlavním městě a jenž už měl možnost se seznámit se systémem BigBelly?

»Jsem přesvědčen o tom, že jde o chytré řešení pro budoucnost. Nádoba je především praktická a umožňuje redukovat počet vyprazdňování košů, což má pozitivní dopad na fungování veřejných prostranství. Celkový počet košů lze snížit, takže popeláři k nim nemusí tak často jezdit. To je jednoznačně pozitivním přínosem, a to nejen z hlediska ekonomiky provozu,« poznamenává odborník, který se profesně zabývá tvorbou veřejného prostoru.

Podle jeho slov problém nedostatečné kapacity odpadkových košů bývá charakteristický pro nemálo veřejných prostorů. »Konvenčně je to možné řešit dalším přidáním košů a jejich častějším vyvážením. Jenže to s sebou nese negativní dopady na estetiku i celkové fungování daného veřejného prostoru. Pokud tedy tento problém lze řešit jinak, pak je to jedině plus,« uzavírá Petr Kučera.

Systém BigBelly šetří čas, peníze a životní prostředí. Více informací naleznete na stránkách společnosti VERB Group s. r. o.: www.verb.cz.

Nádoby BigBelly se hodí i do center měst, parků či ulic se silným pěším provozem.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV VERB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *