Bohumín kvůli rostoucím cenám přilepší spolkům i klubům

Město Bohumín už podruhé za poslední tři roky hodí záchranné lano místním spolkům a sportovním klubům. Dramaticky rostoucí ceny energií, dopravy a služeb ohrožují jejich fungování, řadě z nich by bez finanční pomoci radnice hrozilo omezení činnosti či dokonce zánik. Radní proto navrhnou zastupitelům zvýšení příspěvků spolkům o čtvrtinu. Podobně se město Bohumín k zájmovým aktivitám obyvatel postavilo už v době koronavirové krize.

„Spolky a kluby zažívají těžké časy. V posledních dvou letech je drtil koronavirus, sotva se po uvolnění restrikcí kluby pomalu nadechly, přišla energetická krize a prudké zdražování. To by pro řadu z nich mohlo být likvidační. Přitom naše spolky jsou úspěšné, starají se o děti a mládež, díky nim lidé mají pestrou nabídku volnočasového vyžití. Smysluplné aktivity zajišťují i společenský kontakt,“ míní místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Město je připraveno projednat navýšení individuálních dotací i příspěvků na činnost výkonnostních sportovců o 25 procent, což představuje částku více než dva miliony korun. „Situaci na trhu energií pozorně sledujeme, zvýšení cen může znamenat zásadní ohrožení i pro spolky, které mají vlastní nemovitosti, nebo jsou v dlouhodobém nájmu. Budeme hledat cesty, jak bychom mohli pomoci i jim,“ říká Igor Bruzl.

Jak připomněl, v koronavirové době, kdy města a obce avizovala krácení dotací spolkům a klubům z důvodu pozastavení jejich činnosti, Bohumín se k těm svým zády neotočil. „Máme ve městě 1700 lidí, kteří se organizovaně věnují nějaké zájmové aktivitě. V době pandemie jsme si dali za cíl, aby těžkou dobu přečkali. Práce založené na dobrovolnosti si vážíme a nechceme spolky nechat napospas nečinnosti vlády,“ dodává místostarosta.

 Mezi nejaktivnější zájmové spolky v Bohumíně patří dobrovolní hasiči. Pět jednotek, které v městských částech fungují, zaznamenává ročně až dvě stovky zásahů. Navíc se systematicky věnují dětem. Ve městě se angažují i rybáři, myslivci, včelaři a zahrádkáři, další spolky zahrnují kulturu, historii či umění. Samostatnou kapitolou jsou sportovní kluby, které sdružují všechny kategorie od dětí až po veterány.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down