Bohumín vyzývá veřejnost, aby se zasadila o zachování menších územních pracovišť finančních úřadů

Také město Bohumín otevřeně vystoupilo proti rušení některých menších územních pracovišť finančních úřadů. Tento krok od 1. ledna 2016 plánuje Generální finanční ředitelství (GFŘ) a měl by se týkat i tohoto města s 23 tisíci obyvateli i přilehlých obcí.

Svůj postoj k záměru GFŘ už vedení Bohumína deklarovalo podpisem petice nazvané Máme toho dost  (www.petice24.com/mametohodost). Je pod ní už 483 podpisů, a to nejen představitelů obcí a měst, ale také velkých zaměstnavatelů či drobných živnostníků. K podpisu výzvy teď starosta Bohumína Petr Vícha vyzývá nejen Bohumíňáky, ale rovněž všechny obyvatele Karvinska i jiných míst v České republice, jichž by se rušení územních pracovišť FÚ dotklo. „Vyzýváme všechny, kterých se rušení finančních úřadů dotkne, aby svým podpisem pod petici vyjádřili nesouhlas s tímto záměrem. Čím více lidí petici podpoří, tím větší je naše šance tuto hloupost ještě zvrátit,“ uvedl Petr Vícha.

GFŘ chce totiž od nového roku zrušit v celé České republice hned 23 územních pracovišť finančních úřadů, z nich hned čtyři v Moravskoslezském kraji. Na seznamu je tam nejen 23tisícový Bohumín, ale také další velká města jako 31tisícová Orlová a 25tisícový Český Těšín. Od Nového roku by tak lidé v karvinském okrese měli najít finanční úřad pouze v Karviné a Havířově.

Bohumínské pracoviště FÚ registruje přes pět tisíc fyzických a téměř 700 právnických osob. Daňová přiznání včetně daně z nemovitosti tam podává každoročně přibližně 19 tisíc lidí nejen z Bohumína, ale také Rychvaldu a Dolní Lutyně. Kdyby v Bohumíně opravdu došlo ke zrušení pobočky, museli by všichni tito poplatníci dojíždět téměř 20 kilometrů do Karviné. Lokalita, v níž se tamní finanční úřad nachází, je velice špatně dostupná pro ty, kteří nevlastní automobil.

Napříč republikou chce GFŘ zrušit pracoviště s osmi, deseti a maximálně dvanácti zaměstnanci. V našem okrese chce najednou uzavřít tři velké pobočky s více než dvaceti zaměstnanci. Jak je to možné? Hlavním důvodem bude zřejmě to, že v Karviné Finanční správa nákladně opravuje budovu bývalého okresního úřadu a ta bude pro karvinský finanční úřad velká. A tak hledali způsob, jak ji využít a přišli na to, že když zruší tři velké pobočky a zaměstnance z nich tam přesunou, problém se jim vyřeší,“ konstatoval Petr Vícha.

GFŘ tvrdí, že menší územní pracoviště jsou neefektivní a jejich provoz neekonomický. Přitom zaměstnance z nich propouštět nebude, jen se mají přesunout na jiná pracoviště. Zaměstnanců tedy neubude a například pro budovu bohumínského pracoviště, která se v roce 1994 stavěla v centru města pouze pro potřeby finančního úřadu, zatím nemá žádné využití. Předpokládá, že jej prodá za 12,8 mil. Kč. To však rozhodně není reálné.  Například už několik let se totiž ve Starém Bohumíně marně snaží Ministerstvo vnitra zbavit bývalé radnice, kterou chtěli prodat za pouhých  6 mil. Kč, teď už dokonce snížilo prodejní cenu na 2 miliony korun, ale objekt stále nikdo nechce.

O rušení pracovišť a dopadu tohoto rozhodnutí na naše obyvatele a podnikatele s námi předem nikdo nejednal. Tento krok na ně bude mít jen a jen negativní dopady. Finanční správa argumentuje efektivitou a zjednodušením, ovšem pro lidi bude vše složitější a hůře dostupnější. Tento nesystémový a nepřipravený krok zcela popírá všechny principy reformy veřejné správy, která měla přiblížit služby občanům. Rušení poboček i chystané uzavření pokladen od letošního září lidem ztíží možnost jednoduché úhrady přímo na pokladně finančního úřadu bez nutnosti vypisovat složenku a stát dlouhou frontu na poště,“ uvedl starosta Bohumína.

„Předvojem“ rušení územních pracovišť FÚ má být redukce pokladen, s níž tentokrát přichází Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj. Ten 31. srpna ukončí provoz pokladen pro výběr hotovostních plateb daní a poplatků na svých „neokresních“ pracovištích. Opatření se dotkne deseti pracovišť, z toho čtyř na Karvinsku – Bohumína, Orlové, Havířova a Českého Těšína. Od září bude možné daně a poplatky zaplatit v hotovosti pouze v Ostravě, Karviné a zbývajících okresních městech. A to i přesto, že v například v Bohumíně chodí v hotovosti na pokladnu finančního úřadu platit asi dvacet procent lidí.

„Představa, že v období daňové kampaně (leden až březen) uspokojí obyvatele Bohumína, Dolní Lutyně a Rychvaldu pouze jeden nebo dva pracovníci finanční správy, je naprosto absurdní. V současné době jsou všichni pracovníci jak vyměřovacího oddělení, tak oddělení daně z nemovitostí k dispozici občanům a pomáhají jim s vyplňováním daňových přiznání. Jedná se ze z velké části o občany, kteří pouze podávají daňová přiznání v rámci provedení vyrovnávky daně. To se týká i formulářů pro daň z nemovitosti, jejíž vyplnění je z důvodu neznalosti, například koeficientů, pro běžného člověka bez pomoci úředníků zhola nemožné,“ dodal místostarosta Bohumína Lumír Macura.*

/zr/

Chystanému rušení menších územních pracovišť finančních úřadů po celém území České republiky se podrobně věnuje zářijové vydání Moderní obce, které se ke čtenářům bude expedovat z tiskárny už příští týden 1. září.

 

 

Na snímku: Územní pracoviště finančního úřadu v Bohumíně

Foto: Pavel Čempěl

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *