Bohumínským seniorům slouží k cestám za lékařem či na poštu speciální taxi

Stále víc měst a obcí zaměřuje pozornost a cílí služby na své obyvatele vyššího věku. V oblasti dopravní obslužnosti může inspirovat Bohumín, který už rok dotuje službu senior taxi.

Bohumín (asi 22 tis. obyv.) nemá a neprovozuje městskou hromadnou dopravu. Nahrazuje ji příměstská autobusová doprava, kdy do města zajíždějí autobusy ČSAD Karviná a DP města Ostravy. Na tuto službu Bohumín ročně přispívá asi 2 mil. korun a dotuje provoz linek, které zasahují do jeho katastru mimo pracovní dny. V pracovních dnech veřejnou dopravu dotuje Moravskoslezský kraj. Kdyby kraj i město veřejnou dopravu nedotovaly, jízdné by bylo dražší a většina spojů, zejména do odlehlejších městských částí, by vůbec nejezdila.

Před rokem město spustilo speciální linku pro své obyvatele v seniorském věku – radniční taxi. Funguje od pondělí do pátku, od 6 do 14 hodin a mohou ji využít lidé nad 70 let. Jedna jízda je stojí 15 korun, zbytek nákladů doplácí radnice (asi 20 tis. Kč měsíčně). Každý z asi 2200 bohumínských seniorů byl o spuštění služby adresně informován formou letáčku. Měsíčně lze službu využít až osmkrát a svézt se může i doprovod. Inspirací bohumínské radnici byl sousední Rychvald, kde podobnou službu zavedli v únoru 2012.

ADRESNÁ SLUŽBA MÍSTO NEOBSAZENÝCH AUTOBUSŮ

»Nechtěli jsme zvyšovat dotace na příměstskou dopravu, aby nám pak městem jezdily prázdné autobusy,« komentoval před rokem starosta Bohumína Petr Vícha. »Rozhodli jsme se přistoupit k adresné podpoře, která pomůže těm, co to nejvíce potřebují.«

Senior taxi provozuje soukromá společnost, která vzešla z výběrového řízení. K dispozici je více vozů, bez speciálního vybavení. Dojíždí na předem určená místa: do nemocnice ve Starém Bohumíně, na polikliniku v Čáslavské ulici, do aquacentra v Koperníkově ulici, na náměstí T. G. M. a na všechny pošty či hřbitovy ve městě. Senioři si jízdy musí objednat alespoň den předem. Při prvním svezení je také třeba podepsat souhlas se zpracováním osobních údajů.

»Nejvíce lidí dojíždí k lékařům v různých městských částech,« uvedl vedoucí sociálního odboru Daniel Ucháč s tím, že měsíčně taxík uskuteční přes 300 jízd a převeze více než 100 lidí. A jak dodává místostarosta Igor Bruzl: »Za rok provozu službu využil každý pátý důchodce a těší nás, že každý měsíc přibývají další.«

MĚSTO S DOTOVÁNÍM TAXÍKU POKRAČUJE I LETOS

V loňském roce uskutečnil podle radniční evidence taxík přes tři tisíce jízd a svezl dohromady více než tisícovku seniorů. Radnice za jeho provoz dosud zaplatila přes 170 tis. Kč.

Služba se podle všeho ze strany bohumínských seniorů těší rostoucí oblibě, bude v jejím spolufinancování město pokračovat i v letošním roce? »Se službou počítáme samozřejmě i letos, máme na ni vyčleněno 240 tisíc korun,« sdělila Moderní obci tisková mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Radniční senior taxi za rok provozu využil už každý pátý z asi 2200 bohumínských obyvatel starších 70 let. Nejčastějším cílem jejich jízd jsou lékaři, praktičtí i speciální, v různých částech města.

FOTO: ARCHIV MĚSTA BOHUMÍN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *