Bohumínští strážníci minulý rok vypsali o třetinu méně pokut

Disciplinovanější řidiči = méně sankcí. Tato rovnice platila vloni v Bohumíně, strážníci vypsali výrazně méně pokutových bloků než v roce předcházejícím. Vyplývá to ze statistik městské policie.

Strážníci v Bohumíně řešili v roce 2023 celkem 1 400 přestupků, za něž rozdali na místě více než 1 200 blokových pokut. Většina z nich se jako obvykle týká řidičů a jejich nesprávného parkování, způsobu jízdy, vysoké rychlosti a dalších provinění za volantem. Menší část udělených pokut spadá na neukázněné majitele psů nebo narušitele veřejného pořádku či majetku.

Ti všichni se ale oproti roku předcházejícímu výrazně polepšili, což potvrzují aktuální čísla strážníků. V roce 2022 totiž hlídky musely řešit celkem 2 209 přestupků a rozdat 1 851 blokových pokut, tedy o třetinu více než vloni. „A není to o tom, že bychom najednou začali přivírat před hříšníky oči. Jen už si více lidí dává pozor, protože ví, že některé věci jim v Bohumíně prostě neprojdou,“ podotýká ředitel strážníků Roman Honysz.

Méně černých skládek, více trestných činů

Typickým příkladem jsou třeba černé skládky. Město před lety vyhlásilo boj jejich původcům, strážníci po nich začali i za pomocí skrytých fotopastí ještě intenzivněji pátrat a výsledek se dostavil. V loňském roce už uniformovaní museli řešit pouze 38 černých skládek, zatímco v roce 2022 bylo těchto případů 67 a o rok dříve dokonce 129.

Naopak drobný nárůst zaznamenali policisté v Bohumíně v loňském roce v kolonce trestných činů. Rostoucí trend je ze zkušenosti strážníků dán opakovanou recidivou osob z okolních měst i přilehlého Polska, ale souvisí také s neustále vzrůstající kybernetickou kriminalitou. „Kterou z pozice městské policie můžeme eliminovat jen ve velmi omezené míře,“ vysvětluje Roman Honysz.

Spolupráce policií a obcí

Příkladně podle šéfa strážníků funguje v Bohumíně spolupráce mezi městskou a státní policií, což se podepisuje například v rostoucí míře objasněnosti případů trestné činnosti. V roce 2022 činila zhruba 45 procent, loni vzrostla na necelých 58 procent. „U těch několika nejzávažnějších činů, kam řadíme například ozbrojené přepadení čerpací stanice, máme stoprocentní objasněnost,“ podotkl.

I letos hlídá ulice města 30 strážníků, dalších 8 působí na základě dohody mezi městy na území Rychvaldu a jeden v Dolní Lutyni. Bohumínští strážníci letos částečně obnoví vozový park. Tři starší vozy nahradí nové Škody Karoq.

Velkou pomocí jsou bohumínským hlídkám také asistenti prevence kriminality, ani jejich počet se letos nemění. Deset mužů a žen zaměřujících se na zmírňování konfliktů v problémových lokalitách, dohlížení na bezpečnost dětí na přechodech a podporu preventivních akcí, zůstane městské policii k ruce minimálně do konce roku 2025. Právě k tomuto datu končí aktuální garance projektu Ministerstva práce a sociálních věcí, ze kterého město čerpá dotaci.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down