Brněnský dopravník podnik ve svých autobusech testuje kolizní kamery, které upozorní na riziko střetu například  s chodci

Na čtyřech autobusech testuje Dopravní podnik města Brna speciální kolizní kamery, které řidiče upozorní na případné riziko střetu s chodci, cyklisty nebo motorkáři. Systém sleduje i dynamiku jízdy řidiče nebo výchylku z jízdní dráhy. Zařízení má podnik vypůjčené na tři měsíce.

„Mrtvý úhel je pojem, který z praxe známe jako řidiči osobních vozů. Jsou místa, na která při jízdě vidíme zpětným zrcátkem nebo přímým pohledem jen velmi obtížně. Testované zařízení sleduje právě tyto úhly a řidiče informuje o případném riziku střetu s chodci, cyklisty nebo motocyklisty,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Speciální kamery jsou nainstalované na čtyřech místech vozu – dvě na čele a dvě na zadní části. Umělé vidění je vyvinuto tak, aby s dostatečným předstihem identifikovalo v zorném poli živé objekty – chodce, cyklisty a motocyklisty. Zároveň ignoruje neživé věci.

Na riziko střetu upozorňuje systém světelným barevným signálem. Žlutá kontrolka informuje o tom, že se v některé z mrtvých zón vyskytuje osoba a vyzývá řidiče, aby jednal opatrně. Pokud se osoba nachází přímo v kolizní dráze a hrozí bezprostřední nebezpečí střetu, rozsvítí se řidiči červená kontrolka a spustí se zvukový signál.

Zařízen vyhodnocuje i další parametry, například dynamiku jízdy – zda řidič zbytečně nezrychluje, či prudce nebrzdí. Dalším sledovaným chováním řidiče a vozu je odchylování z jízdní dráhy do jiného jízdního pruhu, což bývá v provozu častou příčinou nehod. Všechny data bude dopravní podnik sbírat a využívat například při školeních řidičů.

Dopravní podnik má od výrobce systému kolizní kamery zapůjčené zdarma na dobu tří měsíců. Cena jednoho zařízení se pohybuje okolo 100 tisíc. Brněnský dopravní podnik se v rámci své kampaně Brnem bezpečně s DPMB zaměřuje v celém roce na aktivity spojené právě s bezpečným cestováním.

/tz/

 

Kolizní kamery umístěné v jednom z autobusů Dopravního podniku města Brna

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down