Brno je zlatá loď, ale ceny tamních bytů už dohánějí ceny v metropoli Praze

Podle informací společnosti společnosti Trikaya vyjde průměrný byt v Brně, který je aktuálně v nabídce, na bezmála 6,8 milionu korun.

"Při srovnání nabídkové ceny přepočítané na užitnou plochu bytu vidíme, že se vyšplhala na nové maximum 125 tisíc korun, což představuje meziroční nárůst o 15 %. Zatímco v loňském roce se nové byty v Brně prodávaly v průměru za 101 100 korun na metr čtvereční, v prvním čtvrtletí to bylo 121 900 korun. Mimo to, pokud porovnáme údaj s průměrem roku 2020, jde o enormní 50% nárůst. Poptávka je stále silná, navzdory vysokým cenám. Prodeje bytů potvrdily trend silných prvních kvartálů z let 2019 až 2021. S výjimkou rekordního loňského druhého kvartálu, kdy se prodalo 503 jednotek, se tak začátek letošního roku řadí mezi nejvýraznější období. První měsíce v roce zpravidla táhne nahoru v počtu prodaných bytů řada realizovaných prodejů z rezervací, které se nashromáždily za rok předchozí. I v letošním roce byl nejsilnějším prodejním měsícem prvního kvartálu leden,“ vysvětluje Dalibor Lamka, předseda představenstva společnosti Trikaya.

Celkem se za první tři měsíce roku 2022 prodalo 292 jednotek, tedy o 17 % více v porovnání se stejným obdobím roku minulého. Mezikvartálně šlo pouze o 4,6% nárůst. Podle Lamky počet bytů, které přibyly v nabídce, stále ani zdaleka nedostačuje. „Situace v Brně je velmi podobná té v Praze. V prvním čtvrtletí roku 2022 se průměrná cena za nový byt v Brně vyšplhala přes 125 tisíc korun za metr čtvereční. Charakterizuje ji především velký převis poptávky po nových bytech nad
nabídkou. Příčiny nízké nabídky jsou veřejnosti známé: extrémně dlouhé povolovací procesy, starý a nevyhovující územní plán,“
říká.

Na čele výstavby je Královo Pole, pokračující boom drží brněnský Bronx jako druhý

V Brně se od začátku roku v nabídce objevilo 363 nových bytů a ke konci kvartálu jich bylo celkem 1 168, což představuje meziročně mírný nárůst o 10 %. Výstavbu táhne městská část Královo Pole, kde je nabízeno hned několik developerských projektů, např. u Rostislavova náměstí nebo Kollárovy ulice. „Královo Pole patří mezi nejvyhledávanější adresy v moravské metropoli, přitom má zároveň stále velký potenciál k rozvoji. Tomu nasvědčuje nejen počet projektů, ale také průměrná cena nových bytů, která je se 128 tisíci za metr čtvereční vyrovnaná se samotným centrem města,“ komentuje Dalibor Lamka.

Prostornější byty prudce zdražily, nejžádanější jsou stále 2+kk
Přes tři čtvrtiny nových jednotek na trhu tvoří menší 1+kk a 2+kk. Co se týká poptávky po jednotlivých dispozicích, 2+kk bylo i začátkem roku nejžádanější z nich. Prodalo se jich během ledna až března 117. Dříve nejoblíbenějších 1+kk bylo prodáno 101, současně byly pro kupující nejméně výhodné, dali za ně nejvyšší cenu v přepočtu za metr čtvereční, 126 369 korun.
Překvapivě nejvyšší průměrnou cenu za podlahovou plochu nyní zájemci zaplatí za prostornější 3+kk a 4+kk. Ty také v ceně za metr čtvereční meziročně nejvýrazněji podražily, a to v obou případech o 30 %. Mezi byty nabízenými k dubnu 2022 dosahuje průměrná cena za metr čtvereční u třípokojového bytu o ploše 80 metrů čtverečních i čtyřpokojového o ploše 117 metrů čtverečních 127 000 Kč/m2.

Kupující budou náročnější, budoucností je udržitelnost
S ohledem na situaci na trhu a nadále se zhoršující dostupnost bydlení bude v budoucnu kladen ještě větší důraz na to, co kupující za své peníze dostávají. „V kontextu současné makroekonomické situace nevidím dostatečný prostor pro výrazný pokles cen, je spíše pravděpodobné, že kupec bude mít v budoucnu větší výběr a bude preferovat co nejkvalitnější projekt v dobré lokalitě. Ochota platit vysokou cenu za vlastní bydlení bude úzce provázaná s poptávkou po energetické úspornosti projektů a jejich udržitelnosti,“ uvádí Lamka. Z aktuálně nabízených projektů v Brně však naprostá většina dosáhla pouze energetické třídy B. Nejlepší štítek A uvádí pouze 3 ze 36 nabízených projektů.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down