Brno předávalo své zkušenosti s inovativní výukou hry na hudební nástroje v projektu OnStage

Ve dnech 16. a 17. června hostilo Brno více než 20 učitelů z měst, která jsou zapojená do česko-slovenské iniciativy OnStage – Music Schools For Social Change. Projekt OnStage je pilotním hudebně-vzdělávacím programem, který využívá skupinové výuky hry na hudební nástroje k posilování sociální inkluze u dětí a mládeže ohrožených sociálním vyloučením. 

Během programu navštívili učitelé ze zapojených měst dvě základní školy, kde brněnské hudební programy probíhaly. Ve čtvrtek 16. 6. se podívali na ZŠ nám. 28. října, kde se zúčastnili hned tří aktivit: dopoledne zhlédli hodinu hudební výchovy, kde jsou využívány principy inovativní metody výuky el Sistema. V odpoledních hodinách navštívili program skupinové výuky hry na housle a violoncello, a nakonec následoval dvouhodinový workshop lektorů z vídeňské školy Superar, která využívá metodu el Sistema již řadu let. V tomto workshopu se dozvěděli praktické informace, jak efektivně pracovat s dětmi ve skupině, a na vlastní kůži si mohli vyzkoušet některá rytmická a hudební cvičení. Pátek 17. 6. byl věnován ZŠ Merhautova. Účastníci se mohli podívat do hodiny skupinové výuky hry na kytaru.

Využívání výuky hudby k posilování sociální inkluze je koncept, který je v České republice velmi málo rozšířený. Brno se s touto praxí seznámilo v rámci mezinárodním projektu OnStage díky operačnímu programu Urbact III (konal se od ledna 2018 do června 2021). Z návštěv do zapojených evropských měst si Brno odneslo cenné zkušenosti, které využilo při zavádění vlastních hudebních programů.

Projekt OnStage je velmi zajímavá alternativa k tradičnímu základnímu hudebnímu vzdělání. Díky tomu, že hudební programy probíhají přímo v budovách základních škol a jsou zdarma (včetně zapůjčení hudebního nástroje), se hudební vzdělání stává přístupnější pro děti, které by o něm jinak vůbec neuvažovaly. Inovativní skupinová výuka navíc podporuje spolupráci a toleranci v kolektivu a tím napomáhá k vytváření pozitivních sociálních vazeb. Děti se učí na vícero rovinách. A to považuji za velký přínos,“ řekl radní pro oblast školství Jaroslav Suchý.

Právě proto, že brněnské programy se osvědčily a je o ně velký zájem, dostalo město Brno možnost vést právě probíhající česko-slovenskou iniciativu OnStage (červenec 2021 – prosinec 2022) a předávat své zkušenosti zapojeným českým a slovenským městům: Broumovu, Neratovicím, Plzni, Bánské Bystrici, Lučenci, NitřeTrenčínu.

I přes obtížné začátky spojené s pandemickou situací je zřejmé, že hudební programy projektu OnStage si v Brně našly své místo. Je také skvělé, že inovativní metoda výuky hudby nezůstane pouze u nás v Brně, ale že ji můžeme pomoci šířit do dalších českých a slovenských měst. Věřím, že setkání bude pro zapojená města inspirativní, a doufám, že do budoucna bude možné nejen zkušenosti předávat, ale i sdílet, ať už formou společných koncertů, nebo dalších střetnutí,“ doplnil radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Projekt ONSTAGE se koná v rámci Operačního programu URBACT III. Iniciátory projektu byly české Národní kontaktní místo (National URBACT Point – NUP), které funguje na Ministerstvu pro místní rozvoj v rámci Odboru regionální politiky, a slovenské Národní kontaktní místo, které spadá pod Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenské republiky.*

Web projektu: onstage.brno.cz

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down