Autor
Kategorie:
Různé

Byly uděleny tituly Česká dopravní stavba a technologie roku 2013

Betlémská kaple na pražském Starém Městě se o třetím červnovém pondělí stala místem předávání titulů a cen v pořadí již 11. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace roku 2013. Jejími vypisovateli jsou Ministerstvo dopravy a Státní fond dopravní infrastruktury. Mezi...

Betlémská kaple na pražském Starém Městě se o třetím červnovém pondělí stala místem předávání titulů a cen v pořadí již 11. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace roku 2013. Jejími vypisovateli jsou Ministerstvo dopravy a Státní fond dopravní infrastruktury. Mezi hosty proto nechyběl ani ministr dopravy Antonín Prachař, který také předal tituly zástupcům oceněných projektů. Přítomni byli rovněž představitelé odborných garantů soutěže – hlavního města Prahy, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), Společnosti pro rozvoj silniční dopravy (SPRSD), Svazu dopravy ČR, Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a Správy železniční dopravní cesty s. o.

V kategorii A – Česká dopravní stavba roku 2013 titul patří těmto projektům (bez rozdílu pořadí):

Modernizace železniční trati Votice-Benešov u Prahy;

Generální oprava hlavní vzletové a přistávací dráhy na Letišti Václava Havla Praha;

Novostavba rychlostní silnice R7 v úseku Droužkovice – MÚK Nové Spořice včetně přivaděče od stávajícího obchvatu Chomutova;

Rekonstrukce jednokolejného železničního mostu Děčín-Jedlová;

Rekonstrukce historického kamenného mostu z roku 1855 přes Zahořanský potok v obci Libeř (okr. Praha-západ).

V kategorii B – Česká dopravní technologie roku 2013 bylo nejlepší:

Řešení poskytování proměnných grafických a textových dopravních informací řidičům v Praze.

V kategorii C – Česká dopravní inovace roku 2013 nebyl udělen žádný titul.

Cenu poroty (je rovnocenná s udělenými tituly) obdržela:

Nízká protihluková clona železniční trati, inovace protihlukových opatření a pilotní aplikace v obci Tetčice (okr. Brno-venkov).

Tradičně byly uděleny rovněž ceny vypisovatelů, odborných garantů a mediálních partnerů soutěže.

Rekonstrukci mostu, vystavěného roku 1855 ze žulových kvádrů přes Zahořanský potok v obci Libeř, porota označila za mimořádně zdařilou a udělila jí titul Dopravní stavba roku 2013.

Cenu SFDI obdržela cyklostezka »Z údolí Jizery do údolí Bobru« (řeka v polském příhraničí) v rámci projektu Greenway Jizera. V centru Semil je součástí stezky i tato zajímavá lávka přes Jizeru.

Dopravní stavbou roku 2013 je i opravená hlavní vzletová a přistávací dráha Letiště Václava Havla Praha. Má délku 2814 a šířku 60 metrů.

Průlomem v protihlukových opatřeních má být pilotní aplikace nízké protihlukové clony jako rovnocenné náhrady vysokých protihlukových stěn. Clona je na trati u Tetčic a získala Cenu poroty.

Ojedinělá modernizace železniční trati v úseku Votice-Benešov na IV. tranzitním železničním koridoru se může pyšnit titulem Dopravní stavba roku 2013. Součástí stavby je mj. pět tunelů.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *