Čeká nás recyklační víkend. Uspořádá jej Národní technické muzeum společně s kolektivním systémem Elektrowin

O nadcházejícím víkendu, od pátku 13. do neděle 15. října se uskuteční Recyklační víkend. V jeho rámci mohou zájemci nabídnout své vysloužilé elektrospotřebiče do sbírky Národního technického muzea v Praze, které ve spolupráci s kolektivním systémem Elektrowin tuto akci pořádá již poosmé v řadě. Recyklační víkend se koná při příležitposti Mezinárodního dne elektroodpadu – ten připadá na sobotu 14. října 2023.

Celá akce probíhá na sociální síti – na svých FB stránkách muzeum vytvořilo událost Recyklační víkend. Každý, kdo se chce zapojit, by měl postupovat tak, že vysloužilý spotřebič vyfotí a fotku s komentářem umístí do diskuse k události. Odborný pracovník muzea mu ve stanovených hodinách obratem poskytne zpětnou vazbu, má-li produkt šanci rozšířit sbírku muzea. Za každý nabídnutý vysloužilý elektrospotřebič do sbírek Národního technického muzea obdrží účastník slevu na vstupném.

KAŽDOROČNĚ PO RECYKLAČNÍM VÍKENDU ZAMÍŘÍ DO SBÍRKY NOVÉ EXPONÁTY

Každý rok je v rámci Recyklačního víkendu vybráno několik kusů zařízení, které se pak stanou dlouhodobou součástí muzejní expozice. Účastníci, kteří nabídnou spotřebič, jež vybere kurátor do sbírky muzea, získají čestnou vstupenku pro příští návštěvu, která je přenosná a má platnost 1 rok. Prvních pět účastníků, kteří nabídnou takový vysloužilý elektrospotřebič, získá od kolektivního systému Elektrowin poukázku v hodnotě 500 Kč na nákup spotřebního zboží.

Šance na zařazení do sbírky se zvyšují, pokud účastník umožní organizátorům poznat historii nabídnutého spotřebiče, a to formou návodu, účtenky, originálního balení či krabice nebo reklamního letáku. Více informací najdete na www.muzejnirecyklace.cz.

VYSLOUŽILÉ ELEKTROSPOTŘEBIČE MOHOU BÝT UŽITEČNÉ

V případě, že o nabízený spotřebič nebude mít Národní technické muzeum zájem, pak s jeho odevzdáním k recyklaci poradí každému účastníkovi akce online přítomný pracovník kolektivního systému Elektrowin. „Je třeba počítat s tím, že mezi vybrané spotřebiče se dostane jen nepatrný zlomek elektrospotřebičů, které jsou muzeu v rámci Recyklačního víkendu nabídnuty. Ale i tak věřím, že je to pro zúčastněné zajímavý zážitek, když se jim na sociální síti věnuje přímo odborný pracovník muzea,“ říká Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s., a dodává: „Pro nás je Recyklační víkend příležitostí, jak působit na veřejnost, že když už jim elektrospotřebič dosloužil a nemůže ani dělat radost návštěvníkům muzea, spolehlivě bude ještě k užitku, pokud ho předají na recyklaci. Díky ní z něj získáme cenné suroviny, které nám poslouží k výrobě nových výrobků.“  

MEZINÁRODNÍ DEN ELEKTROODPADU PŘIPOMÍNÁ VÝZNAM RECYKLACE ELEKTROODPADU

Recyklace elektroodpadu je cestou, jak snižovat množství surovin, které bychom jinak museli těžit v přírodě, zvyšovali tím emise skleníkových plynů a poškozovali naše životní prostředí. Elektroodpad obsahuje v průměru 60 % železných kovů a 4 % neželezných kovů, mezi které patří především hliník a měď, v menší míře také drahé kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina. Dále obsahuje 26 % plastů a 2 % skla. Důležité je, že při recyklaci zachytíme škodlivé látky ze spotřebičů, jako jsou chladicí kapaliny, rtuť nebo kadmium, a zamezíme, aby znečišťovaly životní prostředí.

Význam třídění a recyklace vysloužilého elektra připomíná Mezinárodní den elektroodpadu. Jeho vyhlašovatelem je WEEE Forum, které sdružuje 50 organizací zajišťující zpětný odběr elektrozařízení ve 33 zemích po celém světě. Českou republiku v rámci WEEE Fóra zastupuje nezisková společnost Elektrowin. Letos se koná již šestý ročník a připadá na sobotu 14. října. Zapojit se můžeme všichni – nejlépe tím, že prohledáme domácnosti a kanceláře a nepotřebné elektro odneseme do kontejneru na použité elektro, zavezeme do sběrného dvora, prodejny elektra nebo na jiné k tomu určené místo.*

O zpětném odběru vysloužilých elektrospotřebičů a o jejich recyklaci jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/elektrowin-jak-se-koronavirova-krize-projevi-ve-sberu-vyslouzilych-elektrospotrebicu/ , zde: https://moderniobec.cz/projekt-zaostreno-na-elektro-nabada-aby-lide-zbytecne-neodkladali-odevzdani-nepouzivanych-elektrospotrebicu-na-recyklaci/ a zde: https://moderniobec.cz/jak-ovlivni-dnesni-home-office-a-nakup-it-techniky-sber-elektroodpadu/ .

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down