Celosvětová kampaň Hodina Země vyzývá: Dejte si klimatický závazek

V sobotu 25. března proběhne Hodina Země, celosvětová kampaň na ochranu klimatu. Přidat a zaregistrovat se může každý, komu není lhostejný stav životního prostředí. Na hodinu symbolicky zhasnou domácnosti, veřejná osvětlení v obcích či městské dominanty. Všichni, kteří se rozhodnou k akci připojit, si zvolí také vlastní klimatické závazky. Může jít o využívání obnovitelných zdrojů energie, snížení teploty v domácnosti nebo snížení spotřeby masa. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica.

Hodina Země je každoroční celosvětová akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Hodina Země povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k symbolickému zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Akci ve světě koordinuje Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Účastníci akce se zapíší na webu https://hodinazeme.cz. Uvidí též počty a seznamy aktuálně přihlášených jednotlivců, obcí i institucí. „Dalších 7 let je pro budoucnost nás všech klíčových: Musíme udržet oteplení pod hranicí 1,5 °C, aby lidstvo zabránilo nevratnému poškození planety a také aby do roku 2030 zvrátilo úbytek biodiverzity. Proto je důležitá role všech jednotlivců, obcí či komunit“, říká Petr Ledvina z pořádajícího Ekologického institutu Veronica.

Kampaň Hodina Země vybízí k přijetí dobrovolných závazků, z nichž si mohou účastníci vybrat, nebo si stanoví závazek vlastní. Také hned uvidí, kolik emisí skleníkových plynů ušetří. „Mohou se třeba na jeden den v týdnu stát veganem, omezit cesty autem, letadlem, uvědoměle nakupovat. V dnešní době jsou důležité obzvlášť závazky související se spotřebou plynu: Začít využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů, vodu ohřívat sluncem, netopit víc než je potřeba,“ vyjmenovává Irena Stehlíková z Ekologického institutu Veronica.  Novinkou pro letošní rok je nabídka závazku výroby biouhlu, „který se následně uloží do půdy a odčerpá CO2 z atmosféry“, doplňuje Irena Stehlíková.

Vloni se k Hodině Země přihlásilo 790 jednotlivců, kteří si dali klimatické závazky šetřící 2200 tun skleníkových plynů ročně. Připojilo se též 133 obcí včetně 12 statutárních měst a 84 organizací, firem a škol. Novinkou letoška jsou tzv. klima tipy, jak pomáhat ochraňovat klima i biodiverzitu v domácnostech (www.veronica.cz/klima-tipy).

První ročník Akce Hodina Země se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy zhasla světla na slavné budově australské opery. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice, kde ji koordinuje Ekologický institut Veronica.*

Celosvětový web akce:  earthhour.org, událost Hodina Země 2023 na Facebooku: https://fb.me/e/2JwW0H67a

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down