Čenkovice jsou absolutním vítězem soutěže O perníkovou popelnici 2021

Patnáctý ročník soutěže obcí v třídění odpadu O perníkovou popelnici 2021 má své vítěze. Obci Čenkovice připadl vedle prvenství ve vlastní kategorii také triumf absolutního vítěze. Soutěž vyhlašuje Pardubický kraj a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s.

„Skutečnost, že se samosprávám v Pardubickém kraji daří stále lépe komunikovat s občany a zlepšovat podmínky pro nakládání s odpady, je výbornou vizitkou pro obce, pro jejich občany i pro celý Pardubický kraj. Chtěl bych vedení všech obcí a měst a hlavně všem odpovědným spoluobčanům moc poděkovat. Problematika a řešení nakládání s odpady včetně třídění je běh na dlouhou trať, který vyžaduje trpělivost i důslednost. My ho ale musíme podstupovat kvůli budoucnosti,“ poznamenal krajský radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

Čenkovice uspěly v soutěži již poněkolikáté. V turisty oblíbené horské obci třídí občané papír, sklo, plasty, textil, jedlé tuky a oleje a drobný kovový odpad. Pro všechny druhy odpadů mají k dispozici sběrné nádoby na jednom místě. „V soutěži se nám daří hlavně díky lidem, kteří jsou v tomto směru uvědomělí. Přestože odpadu přibývá, o to víc se občané snaží třídit. Snažíme se jít jim vstříc, a proto máme nasmlouvaný týdenní svoz. Ze zkušenosti z okolních obcí vím, že lidé třídit přestanou, pokud už v kontejnerech není místo,“ uvedl starosta obce Josef Dostálek.

Oceňování úspěšných obcí a měst, jejichž občané poctivě třídí odpad, se letos v Dřítči u Pardubic. Soutěž O perníkovou popelnici každoročně pořádá společnost EKO-KOM společně s Pardubickým krajem. Tradiční součástí slavnostního vyhlášení je i ocenění obcí, které si dobře vedly v rámci zpětného odběru vysloužilého elektra kolektivních systémů Elektrowin a ASEKOL.

Hlavním kritériem pro hodnocení je množství vytříděného papíru, plastů, skla a kovů v kilogramech na obyvatele za rok. Body navíc mohou města a obce získat za sběr čirého skla, nápojových kartonů, kovů a papíru mimo veřejnou sběrnou síť, sběrné dvory a sběrná místa.

Výsledky soutěže O perníkovou popelnici 2021:

Obce do 300 obyvatel: 1. obec Čenkovice, 2. obec Pustá Rybná, 3. obec Plchovice

Obce do 2 000 obyvatel: 1. obec Helvíkovice, 2. obec Pastviny, 3. obec Libchavy

Obce nad 2 000 obyvatel: 1. město Holice, 2. město Choceň, 3. obec Opatovice nad Labem

Absolutní vítěz: obec Čenkovice

Skokan roku : obec Poběžovice u Holic

Kolektivní systém Elektrowin: obce do 2 000 obyvatel město Nasavrky, obce od 2 001 obyvatel město Jablonné nad Orlicí, speciální cena město Přelouč

Kolektivní systém ASEKOL: obce do 2 000 obyvatel obec Moravany, obce do 5 000 obyvatel město Proseč, obce nad 5 000 obyvatel město Přelouč, speciální odměna obec Svídnice*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down