Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením obdržel Zbyněk Vočka

Ocenění za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením má nového držitele. Z rukou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka je v pondělí, na začátku zasedání krajského zastupitelstva, převzal Zbyněk Vočka, vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Olomouckého kraje. Ten je i dlouholetým spolupracovníkem redakce časopisu Moderní obec.

„Když jsem se dozvěděl, že ocenění získá Zbyněk Vočka, vůbec jsem nezapochyboval o tom, že bude ve správných rukou. Za svou práci nejen na krajském sociálním odboru si ji zaslouží,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Zbyněk Vočka pomáhá lidem se zdravotním postižením více než dvacet let. Na Krajském úřadu Olomouckého kraje pracuje od roku 2001. Je aktivní v pracovních skupinách, které se zabývají problematikou osob se zdravotním postižením, v období covidové pandemie byl velkou oporou poskytovatelům sociálních služeb, zejména při informování o opatřeních souvisejících s nemocí covid-19. Asociace poskytovatelů sociálních služeb Olomouckého kraje mu za metodické vedení během pandemie udělila ocenění. Působil i jako tlumočník českého znakového jazyka, věnuje se publikační činnosti a je také jedním z poradců spolku iPoradna, poskytovatele sociálních služeb, který pomáhá nejen osobám se zdravotním postižením, ale i seniorům a pečujícím osobám.

„Je tady spousta lidí, o kterých si myslím, že si cenu zaslouží víc. Pomoc lidem se zdravotním postižením poskytují přímo, my se jen snažíme hledat cesty, jak jim to ulehčit. Ale o to víc mě potěšilo, že zrovna ti, o nichž si myslím, že by sami měli cenu získat, navrhli mě. Je to pro mě výjimečná událost, ale i závazek,“ řekl Zbyněk Vočka.

Cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením uděluje hejtmanství už od roku 2005, oceněny mohou být jak fyzické, tak i právnické osoby, jako jsou společnosti nebo firmy. O laureátech rozhoduje komise složená například i ze zástupců neziskového sektoru. „Vedle profesionality a erudice Zbyněk Vočka do své práce promítá také lidský přístup a empatii. A to je podle mého názoru tím, proč se členové komise jednomyslně rozhodli ocenit právě jeho,“ doplnil Ivo Slavotínek, člen komise a náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí.

Zbyněk Vočka je i dlouholetým úspěšným spolupracovníkem časopisu Moderní obec. Naposled v Moderní obci zatím publikoval v jejím aktuálním červnovém vydání, kde se zamýšlí nad pravomocemi obcí / krajů zakázat návštěvy v sociálních službách.*

/zr/

Na snímku: Hejtman Josef Suchánek (vlevo) při předání ceny Zbyňku Vočkovi

Foto: archiv kraje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down