Čerství držitelé řidičáku dostanou k průkazu i desatero bezpečné jízdy

Ministerstvo dopravy a Besip ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven připravilo informační leták „Bezpečně na startu“ určený všem čerstvým držitelům řidičských oprávnění. Leták stručně shrnuje deset hlavních zásad zodpovědného chování začínajícího řidiče. Bezpečnostní desatero obdrží noví řidiči na přepážce úřadu společně s řidičským průkazem.

„Jednou z mých priorit je prevence dopravních nehod především u mladých, začínajících řidičů. Na startu své řidičské praxe mladí lidé představují nejrizikovější skupinu účastníků dopravního provozu. Vedle řidičského průkazu na zkoušku, řízení od 17 let s mentorem a dalších systémových změn obsažených v novele zákona o silničním provozu, je důležitá kvalitní výuka v autoškole a prevence,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Aktuálně probíhá distribuce informačních brožur na všech 205 obcí s rozšířenou působností, tedy na úřady, kde se vydávají řidičské průkazy. Bezpečnostní leták se zaměřuje na správnou přípravu auta před jízdou a uvádí nejčastější a nejzávažnější příčiny dopravních nehod. Řidičům připomíná zákaz používat za volantem mobilní telefon či konzumovat alkohol nebo návykové látky.

Leták se dále zaměřuje na dodržování bezpečné vzdálenosti a používání bezpečnostních pásů. Nevynechává ani informace, týkající se ohleduplnosti za volantem. Připomíná proto fakt, že zvlášť zranitelní jsou chodci a cyklisté a varuje před rychlou agresivní jízdou. V neposlední řadě se v něm řidiči dozví i to, jak se chovat v případě, že k dopravní nehodě dojde. Ať už jde o lehkou nehodu bez zranění, nebo závažnější situaci, kdy je potřeba poskytnout první pomoc.*

Brožura Bezpečně na startu je ke stažení ZDE.

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down