Češi odevzdali k recyklaci 587 tun světelných zdrojů, a pomyslně tak před znečištěním zachránili 63 Máchových jezer

Domácnosti a firmy v loňském roce předaly k recyklaci 587 tun světelných zdrojů, což představuje zhruba čtyři miliony kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů,

V přepočtu na obyvatele se podle  Zuzany Adamcové, zástupkyně kolektivního systému EKOLAMP, který zajišťuje zpětný odběr a recyklaci vysloužilých světelných zdrojů a dalších elektrozařízení, sesbíralo nejvíce světelných zdrojů v Královéhradeckém kraji a Praze. V průměru zde každý obyvatel odevzdal více než dvě úsporné žárovky.  Naopak nejméně v krajích Libereckém a Karlovarském, kde to byla sotva jedna „úsporka“ na osobu.

Sesbíraných 587 tun světelných zdrojů obsahuje odhadem 20 kilogramů rtuti. „Takové množství by teoreticky mohlo ve volné přírodě znečistit vodu v objemu jedné lipenské přehrady či 63 Máchových jezer,“ konstatovala Zuzana Adamcová. Rtuť se během recyklace chemicky stabilizuje a uloží ve speciálním úložišti nebezpečného odpadu.

Prostřednictvím kolektivního systému EKOLAMP bylo dále sebráno téměř 3000 tun velkých a malých elektrozařízení. Tento elektroodpad lze efektivně recyklovat: opětovně je možné využít přes 90 % materiálů, ze kterých jsou elektrozařízení vyrobena.

NOVĚ LZE K RECYKLACI ODEVZDAT PŘÍMO ŽHAVENÉ ŽÁROVKY VČETNĚ HALOGENOVÝCH

Objem sesbíraného a recyklovaného světelného elektroodpadu by se mohl v následujících letech o něco zvýšit, protože lze nově k recyklaci odevzdat i klasické přímo žhavené žárovky (např. wolframové) včetně halogenových. Těch je sice už v domácnostech relativně málo, představují jen 21 %, ale i tak stále tvoří významnou část světelných zdrojů.

Klasické přímo žhavené neúsporné žárovky původně k recyklaci určené nebyly, protože jejich prodej byl Evropskou unií zakázán. Nicméně se ukázalo, že jsou na trh stále dodávány pod různými jmény v nemalém množství.

Lidé nyní nemusí přemýšlet nad tím, jestli světelný zdroj recyklovat či nikoli, všechny typy světelných zdrojů by se nyní měly odevzdat do sběrných nádob či ve sběrných dvorech,“ vysvětlila Zuzana Adamcová.

Sběr elektroodpadu podpoří i povinnost prodejců uvádět u ceny elektrozařízení výši příspěvku na recyklaci: „Spotřebitelé se tak hned při nákupu dozvědí, kolik za službu recyklace platí. To může řadu z nich motivovat k ekologickému chování,“ dodala Zuzana Adamcová.

SVĚTELNÉ ZDROJE SE MUSÍ EKOLOGICKY RECYKLOVAT

Vysloužilé světelné zdroje, zejména zářivky, je třeba ekologicky zrecyklovat, proto patří výhradně do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče.

Důvodem je jejich křehkost, mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít a tím uvolnit do okolí toxickou rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují,“ vysvětlila Zuzana Adamcová.

K recyklaci jsou světelné zdroje sváženy z více než 4300 veřejných a neveřejných sběrných míst provozovaných společností EKOLAMP. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz.

Vysloužilé světelné zdroje lze odevzdat ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. „Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech,“ uzavřela Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.*

/tz/

Graf: zdroj EKOLAMP

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down