České Budějovice nahlížejí veřejný prostor očima hendikepovaných

České Budějovice pracují na projektu Sociálně přívětivé město, který se zaměřuje na problémová místa při pohybu hendikepových osob, například nevidomých či vozíčkářů. Myšlenka společného projektu města, Střední zdravotní školy a zástupců tělesně či zdravotně postižených vznikla na magistrátu vloni. Letos v květnu začala realizace.

„Šlo o spontánní nápad, ukázat, přiblížit, poznat a identifikovat místa, kterými procházejí tělesně a zrakově hendikepovaní lidé a dělají jim problémy, ale my je zkrátka takto nevnímáme, nevidíme. Postupně chceme ta místa narovnávat a pohyb na nich usnadnit. Proto jsme ve spolupráci s českobudějovickou Střední zdravotnickou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou a studenty kontaktovali postižené. Ten zápal pro věc ode všech je úžasný. Město definovalo základní trasy pohybu, kterými postupně procházejí hendikepovaný za doprovodu dvou studentů. Ti dělají fotodokumentaci, přidávají komentář, poznámky o tom, co si k jednotlivým místům řeknou a takto zpracovanou zprávu z dané trasy zašlou na odbor správy veřejných statků, na kterém je náprava a odstranění zjištěných překážek a nedostatků,“ vysvětlil Michal Šebek, garant projektu, náměstek primátorky Českých Budějovic.

První etapa zahrnuje celkem 30 tras, které spojují radnici a instituce, například Úřad práce, pojištovny, ale i společenské a sportovní zázemí, obchodní centra či pohyb po sídlištích.

Význam projektu doceňují všichni zapojení

„Faktem je, že úředníci, tak jako běžní občané, tato problémová místa nevnímají, tak je to pro nás i přínosný sekundární efekt, kdy toto poznání okamžitě i přenášíme do naší práce a požadavků. Díky iniciativě a empatii mladých studentů zdravotní školy a vstřícnosti postižených, začínáme vnímat jejich pocity,“ říká k projektu Sociálně přívětivé město náměstek a dodává, že jde o nejhezčí projekt za jeho dvouleté působení na radnici.

Práci všech zúčastněných oceňují i hendikepovaní. „Tohle je projekt, který lidem s postižením skutečně usnadní život. Město s hendikepovanými komunikovalo od samého počátku a přímo je zapojilo. Důležité je zvyšovat i povědomí o tom, že ne pro každého je cesta do práce, školy nebo obchodu jednoduchá, a proto je třeba odstraňovat bariéry nejen v ulicích, ale i mezi lidmi všeobecně,“ prohlásil Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru a českobudějovický radní.

Souhlasí s ním i mladý muž se zrakovým postižením, Adam Tomáš: „Chodili jsme ty dvě základní trasy, k hlavní poště na Senovážné náměstí a k IGY. Problémy dělá například dočasné umístění dopravní značky uprostřed chodníku, dost často i třeba předzahrádky, kam se člověk na vozíku nevejde a potíže jsou někdy i s příliš krátkými intervaly u semaforů. Oceňuji zapojení studentů z prvního, po prázdninách už budou ve druhém ročníku. Ptají se na spoustu věcí, zajímají se o všechny souvislosti a já jsem moc rád, že se to takhle rozjelo. Je to smysluplné a mám opravdu velkou radost.“

„Pomáhat hendikepovaným, slabším i jinak znevýhodněným lidem beru jako samozřejmost. Budějce jsou pohostinným městem pro všechny a po všech stránkách. Víme, že se tady, stejně jako všude jinde, najdou bariéry. Kde to dokážeme ovlivnit, tam je odstraňujeme. Empatií a lidským dobrem k postiženým chceme postupně „nakazit“ veřejnost. Někdy opravdu stačí dobrá vůle k posunutí třeba stolku a židle v předzahrádce, aby tudy pohodlně projel vozíčkář nebo prošel člověk se slepeckou holí,“ vyzývá primátorka Dagmar Škodová Parmová.

Projekt bude pokračovat i v zimních měsících. Ukončen by měl být v červnu 2025. Město získané zkušenosti využije při nastavování pronájmů či rekonstrukcích komunikací.

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down