Česko má schváleny všechny evropské programy pro období 2021-2027

Česká republika teprve jako druhý členský stát dosáhla schválení všech devíti programů politiky soudržnosti v novém programovém období 2021–2027. Završil se dlouhý a náročný proces příprav a vyjednávání vedený Národním orgánem pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj a všemi ministerstvy odpovědnými za jednotlivé programy. Česku se naplno otevírá příležitost dosáhnout v příštích letech na investice ve výši téměř 550 miliard korun.

„Jsem hrdý na práci všech kolegů z MMR a zapojených ministerstev, kteří se na přípravě programů podíleli. Jsme teprve druhou zemí, kde jsou všechny programy kompletní a schválené. Věřím, že se nám podaří realizovat další desítky tisíc kvalitních projektů, které přispějí k rozvoji naší země, regionů a pomohou naší ekonomice,“ ohodnotil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Gratuluji České republice k úspěchu. Částka 550 miliard korun pro dalších sedm let je nyní tou nejlepší investicí. Jsou to stěžejní peníze, které může Česká republika použít na digitální transformaci, rozvoj regionů i na postcovidovou obnovu či na zmírnění důsledků ukrajinské krize či v boji s rostoucími energiemi. V současné době je testováno naše evropské spojenectví, a právě proto je politika soudržnosti velmi důležitá. Přivádí nás zpět dohromady ke spolupráci,“ okomentoval Hugo Sobral, vedoucí kabinetu komisařky Elisy Ferreiry pro regionální a městskou politiku.

Česko má přes 20 let zkušenosti s čerpáním fondů EU a drží si přední příčky v žebříčku čerpání dotací v porovnání s ostatními členskými státy. Svědčí to o dobře nastaveném systému a silném nástroji, kterým politika soudržnosti je. Jejím prostřednictvím se podařilo účinně přispět k rozvoji mnoha regionů či zmírnit dopady nepředvídatelných událostí.

V současné době mohou žadatelé předkládat své projekty do více než 80 otevřených výzev ze šesti operačních programů. Do konce letošního roku plánují jednotlivé řídící orgány vyhlásit celkem 178 výzev o celkovém objemu více než 370 miliard korun.  Přehled všech vyhlášených či plánovaných výzev je pravidelně aktualizován na zastřešujících stránkách www.dotaceEU.cz/výzvy.

​Pro seznámení s aktuálně startujícím programovým obdobím připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj publikaci Abeceda fondů EU.  Do konce roku rovněž probíhají pro potenciální žadatele semináře k projektovému a finančnímu řízení. Ty jsou organizovány regionálními Eurocentry a registrace je možná na www.dotaceEU.cz.

Operační programy pro období 2021-2027
Program Doprava, řízený Ministerstvem dopravy
Integrovaný regionální operační program, řízený Ministerstvem pro místní rozvoj
Program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, řízený Ministerstvem průmyslu a obchodu
Program Jan Amos Komenský, řízený Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy
Program Životní prostředí, řízený Ministerstvem životního prostředí
Program Spravedlivá transformace, řízený Ministerstvem životního prostředí
Program Zaměstnanost+, řízený Ministerstvem práce a sociálních věcí
Program Technická pomoc, řízený Ministerstvem pro místní rozvoj
Program Rybářství, řízený Ministerstvem zemědělství

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down