Česko nominovalo na prestižní Mies van der Rohe Award i ryze "obecní" stavbu – pavilon základní školy v Líbeznicích

Česká komora architektů (ČKA) a vybraní experti nominovali nejlepší české realizace posledních dvou let do prestižní mezinárodní soutěže Mies van der Rohe Award 2017. Stavby za Českou republiku vybírali architekt a programový ředitel festivalu reSITE Osamu Okamura a teoretička architektury a šéfredaktorka vydavatelství Zlatý řez Jana Tichá. Komora doporučila k udělení Ceny Evropské unie za současnou architekturu pět projektů, Osamu Okamura taktéž pět děl a Jana Tichá tři stavby. Absolutní shoda ČKA a obou českých expertů panovala u dvou realizací – základní školy v Líbeznicích a Archeoparku Pavlov.

Právě pavilon základní a základní umělecké školy v Líbeznicích u Prahy (na snímku) se stal jedinou "obecní" stavbou, která byla do soutěže Mies van der Rohe Award 2017 za Českou republiku nominována.

Pavilon základní školy v Líbeznicích/Projektil architekti (nominovali ČKA, Jana Tichá a Osamu Okamura). Stavba pavilonu o celkových nákladech 43,316 mil. Kč byla podpořena především ze státního rozpočtu – díky programu určeného specificky na řešení nedostatečné kapacity školských zařízení v okolí velkých měst a kromě samotné obce Líbeznice se na ní finančně podílelo i několik okolních obcí, jejichž žáci školu navštěvují. Nový pavilon začal sloužit v září 2015.

Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně od roku 1988. Cílem soutěže je vyzdvihnout přínos evropských architektů, sledovat, jak uplatňují nové koncepty a technologie v praxi, a porovnat kvalitu architektury v jednotlivých evropských státech.

Ze stovek nominací mezinárodní odborná porota následně vybere užší okruh děl – zhruba čtyřicítku nejlepších evropských staveb, které budou následně představeny v katalogu a na výstavě. Z tohoto počtu porota vybírá finalisty soutěže. V samotném finále pak určí jednu stavbu, jež získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty. Výsledky této prestižní ceny by měly být známy v květnu 2017.

K významu soustavné a trvalé spolupráce obce s architekty se v únorovém vydání Moderní obce vyjadřuje i starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Únorové vydání časopisu jeho čtenáři obdrží už počátkem příštího týdne.*

Další informace o nominacích na Cenu EU za současnou architekturu najdete na: https://www.cka.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy-cka/ceska-architektura-nominovana-na-mies-van-der-rohe-award-2017

/zr/

Na snímku budova nového pavilonu ZŠ a ZUŠ v Líbeznicích (okr. Praha-východ). Foto:  Andrea Thiel Lhotáková

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down