Autor
Kategorie:
Různé

Český Krumlov získal nový magnet

Zatímco renesanční jádro Českého Krumlova je už dostatečně proslulé, na levém břehu Vltavy má toto jihočeské město od letošního května pro své návštěvníky další překvapení - obnovenou synangogu z období secese. Budova postavená v roce 1910 plnila svůj účel jen do záboru Sudet v roce 1938 a poté byl...

Zatímco renesanční jádro Českého Krumlova je už dostatečně proslulé, na levém břehu Vltavy má toto jihočeské město od letošního května pro své návštěvníky další překvapení – obnovenou synangogu z období secese. Budova postavená v roce 1910 plnila svůj účel jen do záboru Sudet v roce 1938 a poté byl její osud velmi dramatický. Po 2. světové válce sloužila krátce jako modlitebna pro vojáky americké armády, posléze byla využívána evangelickými církvemi a nakonec se stala skladištěm. V poválečném období se objekt stal majetkem města Český Krumlov, jež ho po roce 1990 vrátilo do rukou Židovské obce. »Naším přáním je, aby se tento architektonický skvost stal součástí života města a jedním z jeho kulturních a společenských center. To je ten nejlepší způsob, jak přispět k nápravě historických křivd a hledat vzájemné smíření,« uvedla místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová.

Oprava synagogy patří do projektu tzv. třetího meandru, což je území na levém břehu Vltavy jižně od historického jádra. V této části města se nachází také Museum Fotoateliér Seidel a domek Egona Schieleho, jejichž obnova je dílem Českokrumlovského rozvojového fondu (ČKRF). Synagogu vlastní pražská Židovská obec, od níž si ji ČKRF pronajal a zrekonstruoval zejména pro výstavy, koncerty a společenské akce. Náklady na opravu a vybavení synagogy dosáhly zhruba 16,9 mil. Kč, přičemž z 92,5 % byly hrazeny z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Otevření synagogy bylo i jedním z významných bodů programu Zemské výstavy spojující od letošního dubna města jižních Čech a Horních Rakous.

FOTO: archiv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *