Český právní řád se očistí od zbytečných předpisů. Návrh zákona projedná Sněmovna

Už minulý týden schválila vláda návrh zákona z dílny Ministerstva vnitra, který ruší tisíce nefunkčních právních předpisů z let 1918 až 2018, jejichž existence komplikuje občanům i úřadům orientaci v právním řádu. 

Zásadní zpřehlednění českého právního řádu, posílení právní jistoty občanů a snížení administrativní zátěže úřadů, to vše přinese návrh Ministerstva vnitra na zrušení 6667 zákonů, vyhlášek a nařízení, které se sice nepoužívají, jsou však formálně stále platné. Právní předpisy vybralo ministerstvo na základě analýzy několika desítek tisíc předpisů právního řádu České republiky. Jde o tzv. obsoletní právní předpisy, které už sice nemají právní účinky, ale nikdo je dosud nezrušil. Znamenají problém a zátěž pro moderní právní řád.

Dále navrhovaný zákon v rámci pročištění právního řádu prohlašuje za výslovně zrušené 3 616 právních předpisů, které byly dříve zrušeny pouze obecným zrušovacím ustanovením. Ministerstvo vnitra tím odstraní pochybnosti o tom, zda jsou tyto předpisy formálně platné. Z právního řádu zmizí 10 283 zbytečných právních předpisů.

„Český právní řád musí být jasný a občané i úřady se v něm musí jednoduše orientovat. Proto zrušíme tisíce nefunkčních právních předpisů, jejichž přítomnost v právním řádu ohrožuje právní jistotu i správné fungování veřejné správy,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan„Chceme náš právní řád maximálně zpřehlednit a posílit právní jistoty občanů, a to zrušením nefunkčních zákonů a zavedením elektronické sbírky zákonů, kterou na Ministerstvu vnitra připravujeme,“ dodal.

Mezi rušenými právními předpisy je např. zákon z roku 1919, který rušil celibát učitelek, a zákon o omezení práva stěhovacího ze stejného roku. Ruší se i zákon z roku 1920 o zřízení Ředitelství státního dluhu, zákon z roku 1924 o zrušení odměn udavačů daňových přestupků, zákon o výrobě chleba z roku 1930 nebo zákon o čtvrté pětiletce z roku 1966. Mezi rušené vyhlášky patří vyhláška o náboru a rozmisťování pracovních sil z roku 1954. Z právních předpisů z 21. století jde např. o zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu z roku 2006.

Při identifikaci nefunkčních právních předpisů Ministerstvo vnitra spolupracovalo s ostatními ministerstvy a ústředními správními úřady, s odbornou právnickou veřejností i s akademickými institucemi. Návrh zákona projedná Poslanecká sněmovna.

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down