Čeští tajemníci se vypravili na Slovensko

Začátkem loňského prosince se skupina tajemníků a personalistů úřadů českých samospráv vypravila na studijní cestu na Slovensko za svými slovenskými kolegy. Cestu zaštítilo jak Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR (STMOÚ), tak slovenská Asociace přednostů městských úřadů. Hlavní...

Začátkem loňského prosince se skupina tajemníků a personalistů úřadů českých samospráv vypravila na studijní cestu na Slovensko za svými slovenskými kolegy. Cestu zaštítilo jak Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR (STMOÚ), tak slovenská Asociace přednostů městských úřadů. Hlavní iniciátorkou setkání byla přednostka Městského úřadu v Šal’e (Nitranský kraj) Daniela Vargová, která s STMOÚ již delší čas spolupracuje. Organizátorské role se ujal Klub personalistů o.p.s., který společně se slovenskými kolegy připravil program a zajistil vše potřebné pro zdárný průběh akce.

Stěžejní částí cesty bylo setkání účastníků právě na MěÚ v Šal’e, kde se uskutečnila odborná diskuse na téma personálních procesů a činností ve veřejné správě v obou zemích. Slovenská legislativa veřejné správy a jejích úředníků je obsáhlejší, než ji známe v České republice. Vykazuje však i velké množství ne zcela přesně formulovaných institutů, které je nutné obezřetně vykládat a hledat v nich původní úmysl zákonodárců. Do procesů z hlediska kontroly zákonnosti může na Slovensku vstupovat prokurátor v rámci všeobecného dozoru, což je zákonný instrument u nás již nepoužívaný. Tajemníky a personalisty z ČR zaujala rovněž elektronizace celé řady vnitřních procesů úřadů samosprávných celků včetně procesů, které se v personalistice používají i u nás.

Česká delegace dostala také možnost navštívit slovenský Úřad vlády a vyslechnout informace o základním rámci slovenského služebního zákona a seznámit se s dalšími používanými postupy. To vše díky ředitelce osobního úřadu Úřadu vlády SR Tatianě Palkové, která má v této oblasti dlouholeté zkušenosti. Studijní cesta byla zakončena na slovenské Konferenci kvality, kam měli všichni účastníci studijní cesty vstup zdarma a kde byla diskuse nad společnými česko-slovenskými tématy dokončena.

SIMEONA ZIKMUNDOVÁ

Klub personalistů o. p. s.

Z přijetí zástupců Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR na Městském úřadě v Šal’e. Vpředu vpravo jeho přednostka Daniela Vargová.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *