01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chaos při zápisu do školek vyřešil elektronický systém

Nedostatek míst v mateřských školách způsobuje zvýšené množství podaných žádostí do několika zařízení současně. Jak se vyrovnat se zvýšenou administrativou a jak nastavit pružný a funkční systém? V Praze 6 si sami vytvořili elektronický systém evidence přihlášek. Zákonem není omezeno, do kolika MŠ...

Nedostatek míst v mateřských školách způsobuje zvýšené množství podaných žádostí do několika zařízení současně. Jak se vyrovnat se zvýšenou administrativou a jak nastavit pružný a funkční systém? V Praze 6 si sami vytvořili elektronický systém evidence přihlášek.

Zákonem není omezeno, do kolika MŠ mohou být žádosti podány. Vzhledem k nedostatečnému počtu míst ve školkách duplicitní přijetí blokuje volná místa až do zahájení nového školního roku. Ředitelé MŠ jen s obtížemi získávají přehled o takto obsazených místech. Jejich zatížení administrativou narůstá, vyřizování žádostí je málo efektivní a nepružné. Elektronický systém evidence přihlášek a zapsaných dětí v mateřských školách celý proces zpřehledňuje, urychluje a maximálně zjednodušuje. Je přínosný zejména pro ředitele MŠ, ale nejen pro ně, svůj význam má i pro žadatele o přijetí a zřizovatele.

Díky našemu systému jsme dokázali zrychlit přijímací řízení, objektivně a transparentně vyhodnocovat žádosti podle stanovených kritérií pro přijetí. Daří se nám snižovat administrativu ve správních řízeních, máme dobrý přehled o podaných žádostech a jejich vyřizování. Školky mezi sebou jednodušeji komunikují.

Ředitelům MŠ systém umožňuje získat přehled o podaných přihláškách konkrétního žadatele, mít přehled o dětech do MŠ již přijatých i přehled o dětech dosud nepřijatých, nutné údaje o žadateli se do systému vkládají jen jednou, využijí je všechny MŠ, kam byly žádosti podány. Společně se zápisovými lístky umožnil systém zastavit správní řízení v MŠ, do kterých žadatel nehodlá nastoupit. Systém může být použit jako matrika dětí v MŠ, umožňuje získat tabulkové přehledy různých souborů, např. zájemce o polodenní docházku, rozdělení žadatelů podle věku apod.

SYSTÉM SÁM SESTAVUJE POŘADÍ PRO PŘIJETÍ

Systém funguje na webu MČ Praha 6, je přístupný pouze zaregistrovaným uživatelům, vkládání údajů a okruhy informací jsou přístupné diferencovaně, jiné informace užívají ředitelé MŠ (osobní údaje uváděné v žádostech a evidenčních listech), jiný, omezený okruh informací má zřizovatel (přehledy o počtech dětí a žádostí, informace o počtu volných míst).

Údaje do systému vkládají mateřské školy při převzetí žádosti o přijetí nebo hromadným importem souborů údajů z žádostí. V systému je uloženo aktuální bodové hodnocení kritérií, podle kterého po vložení osobních údajů systém sestavuje pořadí pro přijetí. Žadatel, pokud je přijat a odevzdá v MŠ zápisový lístek, je v systému veden jako žadatel přijatý do konkrétní MŠ, čímž je zároveň umožněno uvolnit místa v jiných MŠ, kde byl před odevzdáním zápisového lístku veden rovněž mezi přijatými dětmi.

Alfou a omegou je, aby se ředitelky MŠ domluvily na společných kritériích pro přijímání dětí, pokud tomu tak není, nelze program využívat. Program vyvinul a spravuje na základě zadání odboru školství správce webu Městské části Praha 6.

ADAM HALMOŠI

tiskový mluvčí MČ Praha 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down