Kategorie:
Různé

Chrudim Historickým městem roku

Až 80 procent zahraničních návštěvníků přijíždí do České republiky za jejími historickými památkami. A protože turisté našemu národnímu hospodářství ročně přispějí zhruba 140 miliardami korun, lze konstatovat, že velká část této sumy je »vyprodukována« kulturním dědictvím. I tato fakta ve čtvrtek...

Až 80 procent zahraničních návštěvníků přijíždí do České republiky za jejími historickými památkami. A protože turisté našemu národnímu hospodářství ročně přispějí zhruba 140 miliardami korun, lze konstatovat, že velká část této sumy je »vyprodukována« kulturním dědictvím. I tato fakta ve čtvrtek 17. dubna ve Španělském sále Pražského hradu uvedla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová při příležitosti vyhlášení vítězného města v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Ministr kultury Daniel Herman zase připomněl, že »je skutečně jedinečné, a říkám to velmi osobně, a radostné, že žijeme v době, kdy můžeme opravovat, rekonstruovat, kdy skončila doba destrukce… Myslím si, že právě vám, kteří tady jste, patří velký dík za to, jak naše města a obce rozkvetla«.

Soutěž má již dvacetiletou tradici a jejímu vítězi náleží i titul Historické město roku spolu s odměnou ve výši 1 mil. Kč ve prospěch obnovy a údržby památek na jeho území. Zřizovateli soutěže jsou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS) a Ministerstvo kultury, soutěž je podporována i Ministerstvem pro místní rozvoj.

Z titulu Historické město roku 2013 se radují v Chrudimi, jejíž starosta Petr Řezníček cenu převzal z rukou ministra Daniela Hermana, ministryně Věry Jourové a předsedkyně SHSČMS Ivany Popelové. Prvním gratulantem však byl Vladimír Richter, starosta Jilemnice, která v soutěži zvítězila loni.

Celostátní komise letos nově udělila také zvláštní uznání podepsaná ministrem kultury, ministryní pro místní rozvoj a předsedkyní SHSČMS třem sídlům, která dříve titul Historické město roku již získala a nadále o svou MPR nebo MPZ příkladně pečují. Jsou to města Kadaň, Kutná Hora a Prachatice. Cenu ministryně pro místní rozvoj si z Pražského hradu odnesli představitelé Boskovic a městské části Praha 2.

Cena měsíčníku Moderní obec patří Bečovu nad Teplou (město cenu časopisu získalo již v roce 2003) za trvalou a koncepční obnovu MPZ a její využívání ke komunitním projektům a činnostem. Diplom a skleněný artefakt převzala starostka Olga Haláková (péči Bečova nad Teplou o památky se věnujeme podrobněji na str. 31).

Zástupcům měst za péči o památky poděkovala také ministryně Věra Jourová (vlevo). »Památky jsou magnetem, za nímž k nám přijíždějí každoročně miliuny turistů z celého světa,« uvedl ministr Daniel Herman. Představila se i nová předsedkyně SHSČMS Ivana Popelová.

Ceny ministryně pro místní rozvoj, resp. zvláštní uznání organizátorů soutěže patří (v popředí zleva) Boskovicím, Kadani, Kutné Hoře, městské části Praha 2 a Prachaticím.

Po předání titulu Historické město roku: (zleva) Daniel Herman, Petr Řezníček, Ivana Popelová a Věra Jourová.

Nástup vítězů krajských kol respektované celostátní soutěže s už dvacetiletou tradicí.

S Cenou Moderní obce zapózovala i starostka Bečova nad Teplou Olga Haláková.

FOTA: MATĚJ SLÁVIK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *